Tragiczny bilans burz. Wiatr uszkodził ok. 1,2 tys. budynków, nie żyje kobieta przygnieciona drzewem

Zniszczenia po przejściu nawałnicy i trąby powietrznej we wsi Zawały (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Jedna osoba zginęła, a 19 zostało rannych w wyniku nawałnic, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską. Uszkodzonych zostało ok. 1,2 tys. budynków. Bez prądu jest 127 tys. odbiorców.

Nawałnica powaliła drzewa na jezdnię. Kierowcy zareagowali w ostatniej chwili [WIDEO]

zobacz więcej

Od północy z soboty na niedzielę strażacy w całym kraju podjęli już kilka tysięcy interwencji – najwięcej na Mazowszu, w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim. W poniedziałek rano straż pożarna oceniła sytuację jako opanowaną – zabezpieczyła uszkodzone budynki, na miejscu szacowane są straty.

Z najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (z godziny 16) wynika, że uszkodzonych zostało ok. 1,2 tys. budynków, w tym ok. 700 mieszkalnych. Aktualnie dostaw prądu pozbawionych jest 127 tys. odbiorców.

W wyniku nawałnic zginęła jedna osoba – to pasażerka auta, na które w niedzielę w Sławie w woj. lubuskim spadło drzewo. Rannych zostało 19 osób, w tym 3 strażaków ochotników.

„Nagle czarno i »bum« – nie miałem dachu nad głową”

– Popołudnie, deszcz, potem nagle czarno i „bum” - nie miałem dachu nad głową – mówił Pan Henryk z miejscowości Zawał (woj. kujawsko-pomorskie)....

zobacz więcej

Trąba powietrzna siała spustoszenie

Do największych strat doszło w woj. mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. W tym ostatnim trąba powietrzna przeszła nad miejscowością Zawały, Dobrzejewicami oraz Łążynem i Łążynkiem, i uszkodziła tam kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Do Zawał przyjechała w poniedziałek rano minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Podkreśliła, że trzeba zrobić wszystko, by wesprzeć mieszkańców, którzy w kilka chwil stracili dorobek życia. Oprócz doraźnych działań straży pożarnej i samorządów inspekcja budowlana oceniała uszkodzenia domów.

Kolejne burze spodziewane są również w najbliższych dniach. Mają być jednak słabsze niż niedzielna. Z wtorku na środę mają przejść przede wszystkim przez woj. wielkopolskie i dolnośląskie, a z czwartku na piątek spodziewane są na południu Polski.

Po nawałnicy we Wrocławiu (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

źródło:

Zobacz więcej