RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy niechętni imigrantom? Trwa seria podpaleń ośrodków dla uchodźców

W Niemczech trwa seria podpaleń ośrodków dla uchodźców (fot. PAP/EPA/SMDG/DETTENMEYER/GRES)
W Niemczech trwa seria podpaleń ośrodków dla uchodźców (fot. PAP/EPA/SMDG/DETTENMEYER/GRES)

W Niemczech trwa seria podpaleń ośrodków dla uchodźców. W nocy z piątku na sobotę w Remchingen w Badenii-Wirtembergii nieznani sprawcy podłożyli ogień w budynku przeznaczonym dla azylantów. Dwa dni wcześniej spłonęło schronisko w Reichertshofen w Bawarii.

Polacy niechętni obcym. 70 proc. nie chce przyjmować uchodźców

Polacy nie chcą, by UE zmuszała nas do przyjmowania emigrantów. 70 proc. jest przeciwko obligatoryjnemu przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z...

zobacz więcej

Pustostan w Remchingen, dawna siedziba kilku stowarzyszeń, był remontowany. W przyszłym roku mieli się do niego wprowadzić uciekinierzy z krajów afrykańskich i arabskich. Z pierwszych ustaleń policji wynika, że budynek został podpalony. Motywem podpalenia mogła być nienawiść do obcokrajowców – podała policja.

Jak podała agencja dpa, w sobotę rano w garażu schroniska dla uchodźców w Waldaschaff w Dolnej Frankonii zapalił się znajdujący się w piwnicy kontener na papier. W budynku znajdowało się 18 uchodźców. Jeszcze nie ustalono, czy ogień został podłożony naumyślnie. Świadkowie wydarzenia zeznali, że na krótko przed pożarem zauważyli na podwórku nieznanego mężczyznę.

W nocy ze środy na czwartek w bawarskim Reichertshofen nieznani sprawcy podłożyli ogień w dwóch wejściach do zespołu budynków, w których od września miało zamieszkać 67 azylantów. Uszkodzenia spowodowane przez ogień są tak poważne, że trzypiętrowy budynek będzie musiał być zapewne zburzony. Straty oszacowano na 70 tys. euro.

Uchodźcy, którym grozi niebezpieczeństwo, mogą liczyć na Kościół, który stoi po ich stronie

„Przyjechaliśmy do Polski z nadzieją, że będziemy tutaj mieć drugą ojczyznę”. Syryjscy uchodźcy przylecieli do Warszawy

Samolot z syryjskimi uchodźcami wylądował w piątek przed godziną 23:00 na warszawskim lotnisku Okęcie. To 50 prześladowanych chrześcijańskich...

zobacz więcej

W ubiegłym miesiącu do podpaleń doszło m. in. w Lubece na północy kraju oraz w Miśni, w Saksonii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx wezwał mieszkańców Niemiec do przeciwstawienia się nienawiści i przemocy. – Uchodźcy, którym grozi niebezpieczeństwo, mogą liczyć na Kościół, który stoi po ich stronie – oświadczył Marx. Niemiecki duchowny przypomniał, że papież Franciszek opowiada się za „kulturą gościnności i solidarności”.

Rośnie liczba ataków na ośrodki dla uchodźców

Niemieckie władze są zaniepokojone lawinowo rosnącą liczbą ataków na ośrodki dla uchodźców. W 2014 roku policja odnotowała 175 takich incydentów wobec 55 w roku 2013. Od początku tego roku doszło do 150 zamachów na placówki przeznaczone dla azylantów i uchodźców.

Policja: motywem podpalenia mogła być nienawiść do obcokrajowców (fot. PAP/EPA/ULI DECK)
Policja: motywem podpalenia mogła być nienawiść do obcokrajowców (fot. PAP/EPA/ULI DECK)

Spłonął budynek, w którym mieli zamieszkać uchodźcy. W Niemczech rośnie wrogość wobec azylantów?

Ogień zniszczył budynek przeznaczony na schronisko dla uchodźców w Miśni, w kraju związkowym Saksonia na wschodzie Niemiec. Zdaniem policji...

zobacz więcej

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere, przedstawiając pod koniec czerwca dane, powiedział, że „liczby są zatrważające”. – Sprawcy tych ataków usiłują zastraszyć lokalne władze i mieszkańców – mówił polityk CDU.

Od zeszłego roku w Niemczech wzrosła też liczba demonstracji przeciwko napływowi obcokrajowców, szczególnie z krajów arabskich. Jednym z bastionów sił pragnących ograniczyć liczbę azylantów jest Saksonia. W stolicy tego landu, Dreźnie, powstała Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) - ruch społeczny organizujący od jesieni 2014 roku cotygodniowe demonstracje. Głoszone na nich hasła skierowane są przeciwko nadmiernym jakoby wpływom muzułmanów na życie społeczne w Niemczech i rzekomemu tolerowaniu przez władze tego zjawiska. Na początku roku w demonstracjach Pegidy uczestniczyło co tydzień kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Niemcy: 200 tys. azylantów w 2014 roku

Od stycznia do końca czerwca wnioski o azyl złożyło w Niemczech 179 tys. obcokrajowców. Według MSW oznacza to wzrost o 132 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 roku. W całym ubiegłym roku do niemieckich urzędów zgłosiło się 200 tys. osób ubiegających się o azyl.

źródło:

Zobacz więcej