Polska za 100 mln zł przejęła kontrolę nad Jamałem. Za plecami Rosjan

Transakcję przeprowadzono bez wiedzy i udziału Rosjan (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Ponad 100 milionów złotych zapłaciła spółka PGNiG za przejęcie kontroli nad polską częścią gazociągu jamalskiego – dowiedziało się Radio ZET. Ma to kolosalny wymiar polityczny, bo pierwszy raz w historii Polska ma przewagę nad Federacją Rosyjską w spółce EuRoPol Gaz, zarządzającej gazociągiem. Transakcję przeprowadzono bez wiedzy i udziału Rosjan, którzy są współwłaścicielami rury.

Ekspert: Rosja może wrócić do pomysłu Jamału II, biegnącego przez Polskę do Niemiec

– W obecnych warunkach Rosja nie może realizować projektu gazociągu South Stream – oświadczył w poniedziałek w Ankarze Władimir Putin. „Winą” za...

zobacz więcej

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przelała pieniądze w piątek na konto Bartimpexu, który jest współwłaścicielem EuRoPol Gazu. Udało się to dzięki pomysłowi Grzegorza Ślaka, prezesa Bartimpexu, autora pomysłu na przeprowadzenie transakcji, która pozwoli na sprzedaż pakietu kontrolnego akcji bez zwoływania walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Uzyskanie kontroli nie daje co prawda polskiej spółce przewagi w zarządzie czy radzie nadzorczej EuRoPol Gazu (tu siły Polski i Rosji są podzielone po równo), ale w wypadku jakichkolwiek problemów na ich poziomie, zapewni przewagę na walnym zgromadzeniu EuRoPol Gazu. Wówczas głosy rozłożą się 52 do 48 na korzyść PGNiG.

Korzystną transakcję przygotowywano od 9 stycznia br. i rosyjski Gazprom na pewno nie pozwoliłby na sprzedaż pakietu polskiej spółce, gdyby spodziewał się, jaki to może przynieść skutek.

W maju na przejęcie kontroli nad Jamałem zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

źródło:
Zobacz więcej