RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Premier Kopacz uprawia gierkowską propagandę”

– Pani premier jeździ po Polsce, ponoć by realizować obietnice z expose. Nie przypominam sobie, aby pani premier obiecywała, że będzie zaglądać pasażerom do kotleta czy obiecywała, że rząd zamieni się biuro turystyczne. To gierkowska propaganda. Dobrze, że jeszcze trawników nie malujecie – tak Jarosław Gowin (Polska Razem) atakował w „Dziś wieczorem” w TVP Info Marcina Kierwińskiego (PO). Polityk odparł, że Kopacz jest wyjątkowym premierem, skoro zdecydowała się po 45 latach zorganizować coś takiego jak wyjazdowe rady ministrów.

„GW”: Falenta współpracował jednocześnie z ABW, CBŚ i CBA. Zatrudniał swoich oficerów prowadzących

Marek Falenta, główny podejrzany o zlecanie podsłuchiwania polskich polityków i biznesmenów, współpracował z trzeba służbami, ABW, CBA i CBŚ –...

zobacz więcej

W programie goście rozmawiali też m.in. o Marku Falencie, głównym podejrzanym o zlecanie podsłuchiwania polskich polityków i biznesmenów, który miał współpracować z trzema służbami, ABW, CBA i CBŚ, o czym napisała „Gazeta Wyborcza”.

Fatalne świadectwo dla służb

Jarosław Gowin odnosząc się do tych informacji stwierdził, że „to dowód prawdziwości słów Bartłomieja Sienkiewicza, że polskie państwo istnieje tylko teoretycznie”. – Trzy służby, które zamiast komunikować się, rywalizują ze sobą, a jeden człowiek, nieszczególnie wyrafinowany, gra im na nosie. To nie wystawia dobrego świadectwa żadnej ze służb – mówił były minister sprawiedliwości.

Marcin Kierwiński przekonywał, że nie powinno się wysnuwać wniosków na temat pracy służb specjalnych z gazet. – Myślę, że Marek Biernacki, fachowiec jeśli chodzi o służby specjalne, przedstawi wkrótce komisji ds. służb specjalnych dokładny raport w tej sprawie – stwierdził.

Gowin odparł na to, że w sprawie afery taśmowej służby i prokuratura są dramatycznie nieskuteczne. – W przyszłej kadencji sejmu może się okazać konieczna sejmowa komisja śledcza w tej sprawie – zaznaczył.

„Nie może być takiej sytuacji, że ktoś szantażuje całe państwo polskie”

– Dzisiejsze doniesienia prasowe pokazują, że mamy poważny problem. Chciałabym, żeby prokuratura to wyjaśniła, zbadała bardzo dokładnie. Nie może...

zobacz więcej

Tryb kampanijny

O wiele bardziej zgodni obaj politycy byli w kwestii krytyki PO i PiS wygłoszonej przez szefa PSL Janusza Piechocińskiego. Wicepremier stwierdził w programie „Polityka przy kawie” w TVP1: „PKW będzie miało olbrzymi problem z tym, że czołowe partie polityczne działają w szarej strefie, na pograniczu prawa lub łamiąc prawo wyborcze”.

–Myślę, że od zeszłego roku, od wyborów europejskich, wszystkie partie pracują w trybie kampanijnym. Od strony formalno-prawnej kampania nie została ogłoszona, więc nie pojawiają się żadne treści, które mówiłby o czystej agitacji wyborczej. My rozpoczęliśmy akcję informacyjną, taką jaką prowadzą partie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – przekonywał Kierwiński.

Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że obecnie nie ma „jasnych kryteriów, które pozwoliłyby oddzielić, co jest kampanią wyborczą, a co nią nie jest”. – Kierujmy się nie tyle przepisami, co zdrowym rozsądkiem i praktyką polityczną. Wszystkie partie weszły w tryb wyborczy – stwierdził.

„Czołowe formacje polityczne działają w szarej strefie lub łamiąc prawo wyborcze”

zobacz więcej

Rządowe biuro turystyczne

Politycy skomentowali też aktywność premier Ewy Kopacz, która od pewnego czasu razem z rządem objeżdża Polskę. Zdaniem Kierwińskiego, premier spotyka się z ludźmi, realizując swoje obietnice z expose. – Nie przypominam sobie, aby pani premier obiecywała, że będzie zaglądać pasażerom do kotleta czy obiecywała, że rząd zamieni się biuro turystyczne. Kto w tym czasie rządzi? Ta indolencja służb wynika w dużej mierze z tego, że obecna ekipa koncentruje się na działaniach wizerunkowych, zamiast na rozwiązywaniu problemów – grzmiał Gowin.

Kierwiński bronił szefowej rządu. – To jest normalna aktywność rządu. Robienie zarzutu urzędującemu premierowi, że jeździ do ludzi, rozmawia z nimi i rozwiązuje problemy, to jest to coś kuriozalnego – mówił. – Pani premier jest wyjątkowym premierem, skoro zdecydowała się po 45 latach zorganizować coś takiego jak wyjazdowe rady ministrów, aby jechać do regionów – dodał Kierwiński.

Gowin skontrował te słowa krótko: – Rozmowa z ludźmi tak, ale nie taka gierkowska akcja propagandowa, jaką uprawia premier Kopacz. Dobrze, że jeszcze trawników nie malujecie!


Zobacz cały program „Dziś wieczorem”

źródło:
Zobacz więcej