Ile kosztują zanieczyszczenia? Francja traci przez brudne powietrze 100 mld euro rocznie

Jednym z pomysłów na ograniczenie zanieczyszczeń jest dodatkowe opodatkowanie oleju napędowego i samochodów z silnikami diesla (fot. Getty/Peter Macdiarmid / Staff)

Koszty leczenia, zmniejszona produkcja rolna i nieobecność w miejscu pracy – to główne straty związane z zanieczyszczeniem powietrza. Jak wyliczył francuski senat, generuje ono koszty w wysokości blisko 100 mld euro rocznie.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii. KE daje dwa miesiące na poprawę

Codziennie wdychamy trujące gazy? Okazuje się, że Polska ma od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej – alarmuje „Gazeta...

zobacz więcej

Przy sporządzaniu dokumentu, jego autorzy wzięli pod uwagę koszty hospitalizacji, wydatki związane z nieobecnościami w pracy oraz zmniejszanie się produkcji rolnej. Jak zwracają uwagę, głównej winy za zanieczyszczanie powietrza nie ponosi już wyłącznie przemysł. Obecnie za połowę zanieczyszczeń odpowiedzialny jest transport drogowy. Takie zjawisko obserwuje się nawet wysoko w górach, w tym na Mont Blanc. Położona u stóp tego masywu należy do najbardziej zanieczyszczonych miejsc we Francji.

W dokumencie zawarto 60 propozycji poprawienia sytuacji. Wśród nich jest m.in. opodatkowanie samochodów z silnikiem diesla i podniesienie cen oleju napędowego.

źródło:
Zobacz więcej