RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Czołowe formacje polityczne działają w szarej strefie lub łamiąc prawo wyborcze”

– Jeszcze prezydent nie ogłosił terminu wyborów, a partie zachowują się tak, jak byśmy byli w pełni kampanii – ocenił w programie „Polityka przy kawie” w TVP1 Janusz Piechociński, szef PSL. Wicepremier dodał, że „trzeba oddzielić nieustanną kampanię wyborczą od racjonalnej polityki”.

– PKW będzie miało olbrzymi problem z tym, że czołowe partie polityczne działają w szarej strefie, na pograniczu lub łamiąc prawo wyborcze. Trzeba oddzielić nieustanną kampanię wyborczą od racjonalnej polityki – powiedział Janusz Piechociński stwierdził, że czołowe partie zachowują się tak, jakby prowadziły nieustanną kampanię wyborczą.

PiS atakuje PO: kraj, który nie poradził sobie z dopalaczami. Premier odpowiada: to jest obrzydliwe, tu chodzi o życie ludzkie

PiS oskarża rząd o bezczynność ws. dopalaczy. Partia przygotowała spot, w którym wypomina Platformie, że działa pod publiczkę, a w rzeczywistości...

zobacz więcej

„Większość jeździ, żeby się pokazać”

Zdaniem ministra gospodarki wielu polityków jeździ po Polsce, aby się pokazać, zaprezentować przed kamerami, a nie po to, żeby spotkać się z ludźmi, porozmawiać lub rozwiązać jakiś problem. – Większość jeździ, żeby towarzyszyły nam kamery – mówił.

Na stwierdzenie, że rząd również podróżuje po kraju, a premier Kopacz organizuje wyjazdowe posiedzenia rządu, odpowiedział, że rząd jeździ, bo jest to potrzebne. – Politycy nadają taki tembr głosu, a media to podchwytują. Wszystko zostało sprowadzone do kampanii wyborczej, a ta kampania powinna być inna, zakres spraw i sporu powinien być inny – stwierdził.

Jego zdaniem ważne są tematy takie jak gospodarka, sytuacja w Chinach, czy porozumienie z Iranem. – Na tym powinniśmy się koncentrować, a my strzelamy do siebie. Jak pojawia się sprawa zatrucia dopalaczami, to pojawia się lawina określeń, wydaje się spoty, nie podejmuje się niczego nowego – stwierdził.

PSL idzie na wojnę z supermarketami? Ludowcy chcą ograniczenia nieuczciwych praktyk

Grupa posłów PSL proponuje ograniczenie w handlu roli marek własnych oraz eliminację opłat za promocje. Projekt ustawy skierowano już do czytania w...

zobacz więcej

„Trzeba przerwać chocholi taniec”

Piechociński zapytany o jego wizję wielkiej koalicji PO-PSL-PiS powiedział, że byłaby ona możliwa, jeśli jego partia otrzyma 12 proc. w wyborach. – Wyborcy powinni dać szansę centrowej formacji. PSL miałby być spoiwem. Potrzebne jest mi te 12 proc. Nie dla mnie, nie dla PSL-u, tylko dla Polski, by przerwać chocholi taniec, który trwa od 2005 roku i przestaje być twórczy – mówił.

Dodał, że po ośmiu latach rządzenia, tak jak to jest w przypadku PO, nie jest łatwo kupić mandat społecznego zaufania.

W swoich wypowiedziach nawiązał również do sytuacji polskiej gospodarki. – Polska gospodarka ma się dobrze – za chwilę pewnie GUS ogłosi że za pierwsze półrocze mamy 3,6, a ja przewiduję 3,7 wzrostu PKB. Jesteśmy szóstą gospodarką UE, a za trzy lata pewnie przeskoczymy Hiszpanię – stwierdził.

Na pytanie, czy dobrze czuje się podczas wyjazdowych posiedzeń rządu odpowiedział, że mają one sens. – To kapitalna okazja, aby zwrócić uwagę na dorobek naszego kraju, pokazać Polskę, która się spełnia – powiedział. I dodał, że za dwa tygodnie rząd najprawdopodobniej pojedzie na Dolny Śląsk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej