Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

„Jeżeli ktoś chce się otruć, to się otruje. Jak jest idiotą, wypije nawet domestos”

– Przestańmy mówić o dopalaczach. To są ciężkie narkotyki, które mogą zabić – zaapelował w „Gościu poranka” w TVP Info Sławomir Neumann. Wiceminister zdrowia przekonywał, że rząd robi wszystko, co może, ale problem dopalaczy to więcej niż kwestia zakazów. – Jeżeli ktoś chce się otruć, to można na uszach stanąć i nic się nie zrobi. Jutro może wejść ktoś do toalety i wypić domestos. Jest idiotą i wypije domestos. Dopalacz jest takim samym świństwem – ocenił.

Piwnik o dopalaczach i ustawie.„Nie może być tak, żebyśmy podążali od akcji do akcji”

– Tworzenie prawa, stosowanie prawa, wykrywanie przestępstw to powinien być ciąg zdarzeń ukierunkowanych, głęboko przemyślanych. Przez akcję...

zobacz więcej

Neumann jest przekonany, że za straszliwą falę zatruć dopalaczami i ich popularność wśród młodzieży, przynajmniej częściowo, jest odpowiedzialna niefortunna nomenklatura. – Tak mi się wydaje z perspektywy czasu, że myślimy o dopalaczach a nie o narkotykach. Tym ludziom wydawało się, że to coś innego i mniej groźnego, bardziej powabnego, a to są ciężkie narkotyki, które mogą zabić – stwierdził na antenie TVP Info.

„Te głowy będą odrastały i trzeba będzie je ścinać”

Oprócz sposobu działania oraz wyniszczającego wpływu na organizm dopalacze łączy z narkotykami podobna trudność w ich zwalczaniu. Zdaniem Neumana jest to swoista walka z wiatrakami. – Bardzo trudno zakończyć ją ostatecznym sukcesem. Ona się będzie toczyła, będą sukcesy po drodze, ale zawsze jak ta hydra będą te głowy odrastały i trzeba będzie je ścinać – przyznał wiceminister zdrowia.

Polityk nie zgadza się z twierdzeniem, że władze podejmują za mało działań w walce z dopalaczami. Że skupiają się tylko na wyszukiwaniu substancji, zaś ustawa jest źle skonstruowana. – Można narzekać, że można coś innego wpisać. Ale wpisujemy te substancje, o których wiemy, że są na rynku. Za to, że ktoś je sprzedaje, od 1 lipca może iść do więzienia na 8 lat. Do tej pory były tylko kary finansowe – zaznaczył.

Ścigane jak narkotyki

– Można sobie wymyślić, że wpiszemy ogólny zapis do ustawy: „Zakaz sprzedaży dopalaczy”, ale co to oznacza? Dokładnie opisaliśmy to, co mogliśmy opisać, te związki chemiczne, które były znane na koniec kwietnia. Wszystkie możliwe dopalacze, które policja wykryła na rynku, zostały opisane i zakazane, i dzisiaj są ścigane jako narkotyki – podkreślił Neumann.

Wiceminister zdrowia uważa, że zakazane substancje stały się przyczyną niezdrowej rywalizacji politycznej. – Ja bym wolał, żeby PiS, który nie głosował za ustawą, przypomnę – nie chciał wprowadzenia tych kar, powstrzymali się od głosu – dzisiaj takiego moralizatora nie udawał. To jest tak samo, jak postawienie się po stronie kiboli, którzy demolują stadiony i tak samo wtedy zachowywali się przedstawiciele PiS-u. Dzięki tej ustawie, ludzi, którzy sprzedali to świństwo w Katowicach, będzie można wsadzić do więzienia. Gdyby tej ustawy nie było, dostaliby 20 tysięcy kary, być może – oburzył się.

teraz odtwarzane
Neumann: PiS nie głosował za ustawą w sprawie dopalaczy

„Ustawa o dopalaczach została przygotowana na kolanie”, „To nie jest problem polski – handel dopalaczami to problem Unii”

– Walka z dopalaczami została użyta jakiś czas temu jako oręż polityczny, a ustawa została przygotowana w sposób zły, szybko i na kolanie – mówiła...

zobacz więcej

Ciągła walka

Neumann uważa, że pięć lat, które minęły od poprzedniej krucjaty rządu przeciwko dopalaczom, to nie zmarnowany okres. – Zamknięto masę sklepów z dopalaczami, wiele osób dostało kary, wiele tego świństwa zostało z rynku zdjęte i zniszczone. To jest ciągła walka – wyliczył.

– Teraz mamy sytuację taką, że prawdopodobnie przed wejściem w życie ustawy, która znacznie bardziej penalizuje ten towar, został rzucony na rynek w dużych ilościach. Ci młodzi wzięli to świństwo, myśląc że to da im odlot. Najszybciej odlecieć za pomocą tego świństwa do szpitala na OIOM albo z tego świata. To jest świństwo, które zabija albo w najlepszym przypadku tylko niszczy zdrowie – zaznaczył.

Próba promowania marihuany

Polityk SLD i były minister zdrowia Marek Balicki przekonywał ostatnio, że wysyp zatruć dopalaczami to pokłosie braku legalizacji marihuany. Według Neumanna obie rzeczy powinno się traktować w ten sam sposób. – To jest próba wykorzystania nieszczęścia tych kilkuset ludzi, którzy zatruli się tym świństwem, żeby promować wejście marihuany na polski rynek – wyjaśnił.


OBEJRZYJ CAŁE WYDANIE „GOŚCIA PORANKA” ZE SŁAWOMIREM NEUMANNEM
– Narkotyki w każdym wymiarze są czymś złym. Widzę Holandię, która ma dość liberalną politykę, jeżeli chodzi o używki typu marihuana, ile środków wydaje na leczenie ludzi, którzy się uzależniają od marihuany a potem od innych środków. To nie jest takie czarno-białe – mówił w „Gościu poranka”.

źródło:
Zobacz więcej