Od Lenina do Hitlera. Berlińskie muzeum tworzy wystawę niechcianych pomników

Wystawa będzie zawierać 150 eksponatów (fot. dw.de)

Jedno z berlińskich muzeów zamierza otworzyć wystawę z nietypowymi eksponatami. Na terenie Cytadeli w dzielnicy Spandau będzie można oglądać stałą wystawę pomników, które ze względów politycznych nie są akceptowane, by zajmować miejsce w przestrzeni publicznej – podaje Deutsche Welle.

Wódz rewolucji spadł z piedestału. Na Ukrainie obalono kilka pomników Lenina

Dwa pomniki Lenina obalono w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy – podały w sobotę media. Posągi wodza rewolucji bolszewickiej spadły też z...

zobacz więcej

Odwiedzający muzeum na wystawie „Odsłona” zobaczą m.in. gigantyczną głowę Lenina z placu imienia wodza rewolucji we wschodnim Berlinie. W 1991 roku po zmianie systemu granitowy pomnik – ważący 3,5 tony – został zakopany w lesie.

Gdy w ubiegłym roku pojawiła się informacja o tym, że trafi do Spandau, w miejscowym muzeum rozdzwoniły się telefony. O Lenina dopytywali się nawet brazylijscy dziennikarze z gazety „O Globo”.

Wśród 150 eksponatów planowanej wystawy znajdą się również rzeźby z czasów hitlerowskich i pruskich. Centralnym elementem ekspozycji ma być 80 częściowo zachowanych posągów i popiersi z dawnej berlińskiej Alei Zwycięstwa w parku Tiergarten – podaje Deutsche Welle.

Dyrekcja muzeum nie wyklucza, że kolekcja niechcianych pomników zostanie wzbogacona o m.in. ogromne konie z brązu projektu Josefa Thoraka, które zdobiły budynek Kancelarii III Rzeszy. Rzeźby razem z innymi dziełami sztuki z kolekcji Adolfa Hitlera odnaleziono w maju w opuszczonej hali fabrycznej w Nadrenii-Palatynacie.

źródło:
Zobacz więcej