„Przyjechaliśmy do Polski z nadzieją, że będziemy tutaj mieć drugą ojczyznę”. Syryjscy uchodźcy przylecieli do Warszawy

Samolot z syryjskimi uchodźcami wylądował w piątek przed godziną 23.00 na warszawskim lotnisku Okęcie. To 50 prześladowanych chrześcijańskich rodzin, które mają znaleźć schronienie w naszym kraju. Maszyna z ponad 150 Syryjczykami na pokładzie przyleciała ze stolicy Libanu – Bejrutu.

W piątek 50 syryjskich rodzin przyleci do Warszawy. „Mamy nadzieję, że to początek”

Samolot z Syryjczykami ma wylądować na Okęciu tuż przed północą. W sumie przyleci nim 157 osób. To chrześcijanie, prześladowani w swoim kraju. –...

zobacz więcej

Nie chcą pokazać twarzy i ujawnić swojej tożsamości, a nawet głosu. W Syrii zostawili bowiem część swoich rodzin.

– Groziło nam niebezpieczeństwo z różnych stron, głównie ze strony Państwa Islamskiego. Przyjechaliśmy do Polski z nadzieją, że będziemy tutaj mieć drugą ojczyznę – mówiło małżeństwo Syryjczyków z 9-miesięcznym dzieckiem, które wyszło do oczekujących na lotnisku dziennikarzy.

Większość przyjezdnych nie zamierza wracać do Syrii. Twierdzą, że chcą jak najszybciej przyzwyczaić się do życia w Polsce. Jedna z kobiet, która w Syrii była nauczycielką powiedziała, że chce jak najszybciej nauczyć się języka polskiego i znaleźć pracę. Druga podkreśliła, że polski rząd i kościoły jako pierwsze zapewniły pomoc chrześcijanom zamieszkującym Syrię.

Syryjskie rodziny przyleciały wyczarterowanym samolotem. Osoby pochodzące głównie z Damaszku, a także innych syryjskich miast, przyleciały do Polski na podstawie wiz uzyskanych w polskiej ambasadzie w Bejrucie (w Syrii nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego).

Z lotniska Okęcie Syryjczycy przejechali do hotelu. W najbliższych dniach złożą wnioski o status uchodźców, po czym udadzą się do docelowych miejsc pobytu – poinformował Marcel Płoszczyński z Fundacja Estera, która organizuje przylot tej grupy.

Rokowania dot. statusu uchodźców „pozytywne”

– Te osoby przyleciały do nas na podstawie wiz i są u nas zupełnie legalnie, teraz od nich zależy decyzja, co dalej. Mają prawo złożyć wnioski o status uchodźców – powiedziała dziennikarzom obecna na lotnisku rzeczniczka prasowa Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota. Dodała, że jeśli takie wnioski zostaną złożone, to „rokowania są pozytywne”, gdyż do tej pory znaczna większość przybyszów z Syrii – w związku z sytuacją panującą w tym kraju – otrzymywała w Polsce status uchodźców.

Po załatwieniu niezbędnych formalności Syryjczycy mają trafić do zorganizowanych lub wynajętych przez Fundację Estera mieszkań w kilku miejscowościach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku.

O sprowadzenie do Polski prześladowanych chrześcijańskich rodzin z Syrii zabiega pochodząca z polsko-syryjskiej rodziny Miriam Shaded, prowadząca Fundację Estera. O pomoc w przyjęciu 300 rodzin i 150 osieroconych dzieci zwrócili się do Shaded pod koniec 2014 r. duchowni Kościołów w Damaszku. Fundacja deklarowała, że razem z innymi organizacjami jest w stanie zagwarantować utrzymanie i opiekę w Polsce dla 1500 osób.

Kto może uzyskać status uchodźcy?

W Polsce, zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Organem właściwym w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy. W zeszłym roku o nadanie tej formy ochrony międzynarodowej ubiegało się ponad 6,6 tys. osób. Status uchodźcy nadano 262 cudzoziemcom, w tym 115 obywatelom Syrii.

4 mln syryjskich uchodźców

Z przekazanych w czwartek przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) danych wynika, że liczba syryjskich uchodźców od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. przekroczyła 4 mln, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy liczba ta wzrosła o milion. Ponadto w samej Syrii odnotowano 7,6 mln uchodźców wewnętrznych.

W toczącą się od 2011 r. wojnę w Syrii włączyły się coraz silniejsze ugrupowania dżihadystyczne, walczące zarówno z umiarkowanymi rebeliantami, jak też z siłami rządowymi. W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi.

źródło:
Zobacz więcej