RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziedziczak: Polska od dwudziestu kilku lat nie jest w stanie przyjąć garstki Polaków z Kazachstanu

– Jeżeli chcemy, żeby Unia pomagała nam ws. Ukrainy, to nie możemy się odwrócić od niej, kiedy chce, abyśmy pomogli ws. Południa – powiedział w „Polityce przy kawie” Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia z PO. – Niech bogate kraje poniosą konsekwencje tego, że przez setki lat kolonizowały ten region i korzystały z bogactwa kolonialnego – przekonywał z kolei Jan Dziedziczak z PiS.

Piechociński zaskoczony decyzją o przyjęciu uchodźców. „Dziwię się, że mamy taką notę”

– Po ostatnim szczycie, mieliśmy czytelny komunikat pani premier Ewy Kopacz, że będzie to decyzja narodowa. Dziwię się, że mamy taką notę, bo to...

zobacz więcej

Polska przyjmie dwa tysiące uchodźców. Taką deklarację złożył w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej w Luksemburgu. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann uważa, że nie mieliśmy wyjścia, bo Polacy przez lata korzystali gościnności państw zachodu, które przyjmowały nas w trudnych momentach. Jego zdaniem, jeśli jesteśmy członkami Unii i otrzymujemy pomoc, to powinniśmy być solidarni.

„To nie jest dobry pomysł”

Jan Dziedziczak z PiS krytykuje decyzję rządu. – Polska od dwudziestu kilku lat nie jest w stanie przyjąć garstki Polaków z Kazachstanu tymczasem Ewa Kopacz, która wcześniej blokowała przyjęcie Polaków z Kazachstanu teraz, kiedy Unia kazała, to natychmiast przyjmujemy dwa tysiące jakichś muzułmańskich emigrantów. To nie jest dobry pomysł – ocenił. Jego zdaniem warto twardo stawiać swoje sprawy w Unii Europejskiej.

< Pytany, jak Europa ma sobie więc poradzić z problemem uchodźców wskazał na kraje, które kolonizowały tamte regiony. – Niech bogate kraje, które korzystały z bogactwa kolonialnego teraz poniosą konsekwencje tego, że przez setki lat kolonizowały ten region – przekonywał.

Dwa problemy Unii

Neumann przekonywał, że jeśli nie pomożemy Unii, nie będziemy mogli oczekiwać jej wsparcia np. w przypadku kontaktów z Rosją. – Jeżeli chcemy, żeby Unia pomagała Polsce w sprawach Ukrainy, a pomaga, bo te sankcje nałożone na Rosję to są sankcje UE, które Polska promuje i Ukraina stała się problemem Europy. Drugim problemem jest Południe (Europy – red.). Jeżeli chcemy, żeby Unia pomagała nam ws. Ukrainy to nie możemy się odwrócić od Unii, kiedy UE chce abyśmy pomogli ws. Południa – przekonywał w „Polityce przy kawie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej