RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Posłowie chcą uczcić polskich lotników. 75 lat temu rozpoczęła się Bitwa o Anglię

Piloci słynnego Dywizjonu 303 (fot. Wikimedia Commons)
Piloci słynnego Dywizjonu 303 (fot. Wikimedia Commons)

10 lipca 1940 roku ruszyła zmasowana niemiecka ofensywa lotnicza skierowana przeciwko Wielkiej Brytanii. Chodziło o zdominowanie przestrzeni powietrznej oraz przecięcie brytyjskich szlaków komunikacyjnych. W walkach wsławili się polscy piloci, szczególnie z Dywizjonu 303.

Symboliczny pogrzeb: dowódca Dywizjonu 303 spoczął na Powązkach

– Pułkownik Zdzisław Krasnodębski i jego żona Wanda są dla nas symbolem bohaterstwa, determinacji oraz nieustannej walki o lepszy świat i o wolną...

zobacz więcej

Sejm zamierza uczcić polskich lotników walczących podczas II wojny światowej. Projekt uchwały w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała we wtorek komisja obrony. Do laski marszałkowskiej złożyła go grupa posłów PO.

„Powietrzna Bitwa o Anglię była jedną spośród decydujących batalii II wojny światowej, w której Polacy mieli istotny wkład w zwycięstwo. 75. rocznica bitwy jest najlepszą okazją, by nie tylko wspomnieć o dwóch dywizjonach biorących w niej udział – 302. i 303. dywizjonie myśliwskim, ale i o innych lotnikach walczących na wszystkich frontach II wojny światowej” – napisano w uzasadnieniu.

Podkreślono też, że w tym roku przypada setna rocznica urodzin najlepszego polskiego asa myśliwskiego z okresu II wojny światowej – Stanisława Skalskiego. Jego nazwisko, jak napisano, stało się symbolem polskiego udziału w bitwie.

Walczyli na wielu frontach

W uzasadnieniu przypomniano zasługi polskich lotników, którzy służyli w dywizjonach brytyjskich, wkład dywizjonów myśliwskich i bombowych m.in. w walki podczas lądowania w Normandii, pionierskie loty w celu przerzutu samolotów przez Atlantyk, udział w walkach z Japonią, loty z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej i partyzantów na Bałkanach, zwalczanie latających bomb V1 i pomoc powstańcom warszawskim.

Zwrócono też uwagę na oddanie mechaników i obsługi naziemnej oraz Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet. Przypomniano również żołnierzy, którzy do lotnictwa trafili z łagrów i tych, którzy służyli w jednostkach lotniczych sformowanych w ZSRR.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej