RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska deklaruje przyjęcie dwóch tysięcy uchodźców

UE zadeklarowała przyjęcie 60 tys. uchodźców (fot. PAP/EPA/DJORDJE SAVIC)
UE zadeklarowała przyjęcie 60 tys. uchodźców (fot. PAP/EPA/DJORDJE SAVIC)

Polska przyjmie dwa tysiące uchodźców. Taką deklarację złożył wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk w Luksemburgu. Nie udało się jeszcze zebrać wystarczających deklaracji, aby wypełnić zobowiązanie Unii do przejęcia 40 tysięcy imigrantów od Włoch i Grecji.

Ponad 3,6 tys. imigrantów w Polsce? Komisja Europejska zaproponowała plan podziału uchodźców między kraje UE

Polska może być zmuszona do przyjęcia ponad 3,6 tys. imigrantów. Tego chce Komisja Europejska, która przedstawiła najnowsze propozycje podziału...

zobacz więcej

Tysiąc imigrantów to uciekinierzy, którzy przebywają w obozach poza Unią Europejską, przede wszystkim uchodźcy z ogarniętej wojną domową Syrii. Druga grupa licząca tysiąc osób, to imigranci z Afryki Północnej, którzy przedostali się do Europy, przepływając Morze Śródziemne.

Na czwartkowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu państwa UE składały swoje oferty dotyczące tej kwestii.

Wciąż nie ma deklaracji ws. przyjęcia 40 tysięcy imigrantów od Włoch i Grecji

Według Stachańczyka w czwartek państwa unijne zadeklarowały w sumie przesiedlenie 20 tysięcy osób z obozów dla uchodźców, znajdujących się poza UE. Nie udało się jeszcze zebrać wystarczających deklaracji, aby wypełnić zobowiązanie Unii do przejęcia 40 tysięcy imigrantów od Włoch i Grecji.

Kilka krajów ma dosłać swoje oferty w najbliższych dniach. Na 20 lipca planowane jest kolejne posiedzenie szefów MSW w tej sprawie.

W sumie Unia Europejska zadeklarowała przyjęcie 60 tysięcy uchodźców i rozdzielenie ich między poszczególne kraje. Rządy państw członkowskich mają swobodę w decydowaniu, kto i ile osób przyjmie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej