Schetyna: Europa bez Grecji to Europa, która przegrywa. Ale UE nie może zgodzić się na grecki szantaż

– Jeżeli Unia Europejska bezrefleksyjnie zgodzi się na polityczny szantaż Greków, to co zrobią kraje, które przyjęły trudny scenariusz wychodzenia z kryzysu? – pytał w programie „Gość poranka” w TVP Info minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. W jego ocenie ustępstwa oznaczałyby wzrost populizmu w UE. – Dlatego potrzebna jest twarda rozmowa. Wierzę tutaj w możliwości przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska – powiedział. Jednocześnie podkreślił, że „zobaczenie UE bez Grecji znaczyłoby zobaczyć Europę, która przegrywa”.

Hollande i Merkel czekają na poważne propozycje Ciprasa. „Teraz nie pozostało wiele czasu”

W sprawie kryzysu greckiego drzwi dla negocjacji pozostają otwarte – zapewnili w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Francois Hollande i...

zobacz więcej

Przywódcy państw strefy euro, którzy spotkają się we wtorek w Brukseli, zdecydują, czy zaoferować Grecji kolejny pakiet pomocy finansowej, czy też dopuścić do jej bankructwa i być może wyjścia z eurolandu.

W niedzielnym referendum zdecydowana większość Greków wypowiedziała się przeciw przyjęciu warunków pomocy, mającej uratować ich kraj przed bankructwem.

Cipras na szczycie w Brukseli zażąda zmniejszenia długu? Premier ma asa w rękawie

Przywódcy eurolandu mają dziś zdecydować na szczycie w Brukseli, czy Grecja dostanie nową pomoc finansową. Aleksis Cipras ma przedstawić plan cięć...

zobacz więcej

„Grecy nie czują odpowiedzialności za swoją historię

– Grecy są zakładnikami własnych doświadczeń – wydawania pieniędzy których nie mieli, słuchania obietnic wyborczych bez pokrycia i zadłużania państwa z kadencji na kadencję. A oni uważają dzisiaj, że to przecież nie jest ich wina, tylko poprzednich rządów. Nie czują odpowiedzialności za swoją własną historię. Dlatego dzisiejsze rozmowy będą trudne – powiedział w TVP Info Grzegorz Schetyna.

Szef MSZ zwrócił uwagę, że „nie ma procedury wyjścia ze strefy euro; nikt nie zakładał, że coś, co było następną kwalifikowaną jakością w UE, czyli strefa euro, zacznie się rozpadać”. Ocenił, że to poważny cios w fundament europejskiej rodziny.

„Potrzebna jest twarda rozmowa”

Schetyna jest jednak przeciwny uleganiu naciskom Grecji. – Jeżeli Unia Europejska bezrefleksyjnie zgodzi się na grecki szantaż, to co zrobią kraje, które przyjęły trudny scenariusz wychodzenia z kryzysu, do którego same doprowadziły? To jest oczywiście Portugalia, to jest Hiszpania, to są Włosi, ale też Irlandczycy. Jeżeli uruchomimy tam nastroje populistyczne, partie populistyczne zaczną mówić: dlaczego mamy dawać pieniądze, dlaczego mamy oszczędzać ?

– Dlatego potrzebna jest twarda rozmowa, wierzę tutaj w możliwości i zdolności Donalda Tuska – podkreślił min. Schetyna.

teraz odtwarzane
Schetyna: potrzebna twarda rozmowa ws. Grecji, wierzę w możliwości Tuska

„Chodzi o przyszłość całej UE”

Grzegorz Schetyna podkreślił, że chodzi nie tylko o przyszłość strefy euro, ale też o to, w którą stronę Europa będzie iść dalej.

– Mówimy o dwóch rzeczach. Jedna to jest batalia wewnątrz eurogrupy na temat pozycji greckiej. Trochę z drugiej strony jest kwestia Unii Europejskiej. Eurostrefa to grupa państw, które mają euro jako walutę i to jest to grono ekskluzywne. Tam należy Grecja i tam są kłopoty. Ale UE jako całość to jednak dużo większa rodzina, więcej krajów, większe możliwości i większy potencjał. Więc mam nadzieję, że te eurostrefa zostanie jednak wyprowadzona z tych problemów na spokojniejsze wody – powiedział.

– Zobaczyć Unię Europejską bez Grecji, to znaczy zobaczyć inną Europę, która przegrywa i nie rozszerza swojej europejskiej rodziny; jest mniejsza i słabsza – dodał Schetyna.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej