Przemierza kosmos już od 9 lat. Naprawiona sonda New Horizons coraz bliżej Plutona

Sonda New Horizons zmierza w stronę Plutona (fot. NASA)

Wystartowała z Ziemi w 2006 r., a dziś jest 4,7 mld km od niej. Sonda New Horizons 14 lipca osiągnie cel swojej podróży – dotrze do najbardziej oddalonej od Słońca karłowatej planety Pluton i jej satelity – poinformowali naukowcy z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia).

Sonda New Horizons dotarła na krańce Układu Słonecznego. Właśnie się wybudziła

Po dziewięciu latach podróży i pokonaniu prawie 5 mld km sonda New Horizons zbliża się do swojego celu – Plutona. W sobotę urządzenie wybudziło się...

zobacz więcej

W ubiegłą sobotę nadzorujący lot sondy naukowcy przeżyli chwile grozy, kiedy nieoczekiwanie przeszłą ona w stan czuwania, co oznaczało m. in., że utracono z nią kontakt.

Przeciążenie komputera

Ustalono, że przyczyną było przeciążenie głównego komputera sondy, który usiłował jednocześnie zapisywać nowe informacje w pamięci i kompresować już zapisane.

Na szczęście wszystko udało się po krótkim czasie przywrócić do normy, ale - jak powiedział szef zespołu prof. Alan Stern - ok. 30 obserwacji nie odbyło się. Dodał jednak, że stanowi to „mniej niż 1 proc.” całości programu.

Kosmiczny wyścig z czasem. Usterka na sondzie New Horizons

Przez dziewięć lat bezzałogowy statek kosmiczny NASA New Horizons leciał w kierunku Plutona. W lipcu miał się w końcu zbliżyć na tyle blisko...

zobacz więcej

W poniedziałek sonda znajdowała się w odległości 9 mln km od Plutona, do którego zbliża się z prędkością 14 km/sek. Olbrzymia odległość od Ziemi sprawia, że sygnał radiowy z sondy potrzebuje aż 4 godz. i 25 min aby dotrzeć do anten odbiorczych.

Tajemnicza planeta

W najbliższych dniach sonda będzie przesyłać coraz więcej zdjęć Plutona i jego największego satelity – Charona. Pluton jest najbardziej odległą od Słońca tzw. planetą karłowatą Układu Słonecznego (jego masa to zaledwie 1/6 masy ziemskiego Księżyca). Do 2006 r. miał status dziewiątej „pełnoprawnej” planety Układu Słonecznego, ale ostatecznie ją utracił. Dotychczas był zupełnie niezbadany i otaczała go pewna aura tajemniczości.


Naukowców zafrapowały już pierwsze zdjęcia nadesłane przez sondę. Widać na nich, że Pluton ma kolor czerwonawy, a jego satelita Charon jest szary. Na powierzchni Plutona występują tajemnicze plamy. Okolice biegunów planety nie są białe, jak np. na Ziemi, czy Marsie, ale czarne.

Pluton otrzymuje znikomą, w porównaniu z Ziemią, ilość światła i ciepła słonecznego. Do jednego okrążenia Słońca potrzebuje aż 248 ziemskich lat.

źródło:

Zobacz więcej