RAPORT

Pogarda

„MFW zgodzi się teraz, aby zasadniczo zmniejszyć grecki dług. Jeśli nie, to Grecy i tak go nie oddadzą”

Najnowsze

Popularne

– Za to, że Grecja została wprowadzona na równię pochyłą i zjechała, straciwszy ponad 25 proc. dochodu narodowego, odpowiedzialność ponosi trojka. Dzisiaj spór dotyczy tego, czy trojka to już zrozumiała. I zobaczycie państwo, co się stanie w następnych dniach, tygodniach, miesiącach. Nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodzi się na to, co ja postuluję od lat - aby zasadniczo zmniejszyć dług grecki – tak prof. Grzegorz Kołodko komentował w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info wstępne wyniki referendum w Grecji.

Ponad 60 procent Greków powiedziało „nie”

zobacz więcej

Według pierwszych cząstkowych wyników, Grecy w referendum odrzucili warunki zagranicznej pomocy. Ogólnokrajowa prognoza mówi o tym, że na „nie” zagłosowało 61 proc. ludności. Władze w Atenach postanowiły, że nie będą prowadzić rozmów z trojką, w skład której wchodzą KE, MFW i EBC, dopóki w sprawie warunków pomocy nie wypowiedzą się obywatele.

Będą ratunkowe kredyty? Szef PE: pomożemy Grekom, nawet jeśli zagłosują na nie

Nawet jeśli Grecy odrzucą pomoc i warunki wierzycieli, UE może udzielić Grecji kredytów ratunkowych, by mogła uniknąć chaosu – powiedział szef...

zobacz więcej

– Do pewnego czasu winni byli Grecy, ale za to, że Grecja została wprowadzona na równię pochyłą i zjechała straciwszy ponad 25 proc. dochodu narodowego – za to zasadniczą odpowiedzialność ponosi trojka i jej błędy, oparte na złej teorii ekonomicznej i źle sformułowanych celach. Dzisiaj spór dotyczy tego, czy trojka to już zrozumiała – mówił profesor Kołodko. Według niego, MFW nie będzie miało innego wyjścia niż umorzyć w dużym stopniu grecki dług.

Szef KE: jeśli Grecy powiedzą „tak”, negocjacje będą trudne. Ale gdy powiedzą „nie” - jeszcze trudniejsze

– Jeśli w niedzielnym referendum Grecy zagłosują przeciwko warunkom porozumienia z wierzycielami, to pozycja negocjacyjna ich kraju dramatycznie...

zobacz więcej

Leniwi Grecy?

– Niektórzy - kontynuował gość TVP Info – podnoszą larum przeciw „leniwym Grekom”. To jest nieprawda. Grecy pracują najdłużej w Europie, bo taka jest grecka struktura gospodarcza. Wielu ludzi pracuje w rolnictwie czy tradycyjnych usługach i nie wychodzą, tak jak inni, z biura o godz. 16., tylko w tej kafejce czy hoteliku pracują trochę dłużej – powiedział ekonomista.


Obejrzyj cały program “Dziś wieczorem”
Profesor ocenił, że grecki dług musi być sprowadzony do poziomu, który – jak to określił – jest ekonomicznie spłacalny. – A jeśli nie, to Grecy i tak go nie oddadzą. Teraz Merkel i Hollande muszą się z tym pogodzić. Politycy chcą wyjść z twarzą, a ludzie chcą wyjść na swoje. Na tym polega problem – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej