Twarzą w twarz z ikonami Hollywood. Wrocław chwali się zdjęciami Marilyn Monroe

Zdjęcia w różowym cadillacu i na motorze Harley-Davidson, a nawet wizyta na planie zdjęciowym i w garderobie gwiazdy. Takie atrakcje czekają na pierwszych zwiedzających słynną kolekcję zdjęć Marilyn Monroe, którą od soboty można zobaczyć we wrocławskiej Hali Stulecia. Na ponad 140 fotografiach autorstwa Miltona H. Greene'a obok legendarnej aktorki znalazły się też inne gwiazdy Hollywood.

Na razie tylko 300 szczęśliwców obejrzy wrocławską kolekcję zdjęć Marilyn Monroe

zobacz więcej

Greene wykonał te fotografie na przestrzeni niemal 40 lat, pierwsze pochodzą z lat 50., zaś najpóźniejsze z lat 80. XX w. Trzon ekspozycji stanowią zdjęcia Marilyn Monroe, których jest ponad 50. Oprócz amerykańskiej ikony popkultury, na wystawie znalazły się też zdjęcia przedstawiające m.in. Marlenę Dietrich, Audrey Hepburn, Anitę Ekberg, Kim Novak, Sophię Loren czy Elizabeth Taylor.

Oprócz tego na wystawie znalazły się zdjęcia reportażowe Greene'a oraz fotografie dokumentujące życie artystyczne i towarzyskie Nowego Jorku. A wszystko wzbogacone o niebanalną oprawę. Panie ubrane w spódniczki i sukienki niczym z filmu „Słomiany wdowiec”, koncert jazzowego zespołu oraz plan filmowy z lat 60. Całość zakończy specjalny pokaz fontanny multimedialnej z okazji premiery kolekcji.

Zlicytowano zdjęcia Marilyn Monroe za... 6,4 mln zł

Za 6,4 mln zł zlicytowano na środowej aukcji zbiór 3 tys. fotografii Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene'a. Kolekcję zakupiło Wrocławskie...

zobacz więcej

Długi FOZZ spłacane w zdjęciach

Prezentowane zdjęcia to jedynie wycinek zbioru 3 tysięcy fotografii autorstwa Greene'a, który pochodzi ze zlikwidowanej kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Wystawa, która otwarta w sobotę, jest pierwszą publiczną prezentacją fragmentów tej kolekcji.

Jej burzliwe losy zaczęły się po śmierci Greene'a w 1985 r. Wtedy to kolekcję przejął jeden z banków, skąd następnie wykupił ją finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ. W wyniku afery wokół funduszu, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

W 2012 roku 400 fotografii trafiło pod młotek. Dwie aukcje również zorganizował dom aukcyjny DESA. Przyszłość pozostałej części zbioru - ponad 3 tys. fotografii Monroe - negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiono zlicytować je na aukcji. Wówczas to Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa zakupiło zdjęcia dla miasta Wrocław za 6,4 mln zł. Kolekcja została uznana za „dobro kultury narodowej”.

Anita Ekberg i Sofia Loren (fot. Milton H. Greene)

Nieznane zdjęcia Marilyn Monroe wystawione na aukcji. Zrobiono je na trzy tygodnie przed śmiercią gwiazdy

Zdjęcia aktorki wystawił na sprzedaż dom aukcyjny Dreweatts & Bloomsbury. Wykonane zostały na plaży w Santa Monica oraz w rezydencji Monroe. Przez...

zobacz więcej

Przyjaźń aktorki z fotografem

Marilyn Monroe (właściwie Norma Jeane Mortenson) urodziła się 1 czerwca 1926 r. w Los Angeles, gdzie też zmarła 5 sierpnia 1962 r. Jest prawdziwą legendą światowego kina lat 50. i 60. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych m.in. w „Pół żartem, pół serio”, „Książę i aktoreczka”, „Słomiany wdowiec”, „Niagara”, „Mężczyźni wolą blondynki”. Jej życie i śmierć budzą emocje niezmiennie od kilkudziesięciu lat, ciągle powstają nowe wydawnictwa i wystawy na jej temat nie pozwalają o niej zapomnieć.

Miltona H. Greene to fotograf mody oraz gwiazd kina i teatru, najbardziej jednak znany jako autor fotografii Marilyn Monroe, którą poznał w 1949 r. Jak później wspominała aktorka, po sesji fotograficznej pokazano jej „teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała”.Wystawa otwarta w sobotę będzie pierwszą z cyklu prezentacji zdjęć Greene'a. Organizatorzy pokreślają, że zakupiona przez miasto Wrocław kolekcja jest tak bogata, że pozwoli na stworzenie co najmniej siedmiu ekspozycji. Tę można oglądać do 15 sierpnia. Będzie czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 12:00 – 18:00, a wstęp na wystawę jest bezpłatny.

źródło:
Zobacz więcej