Nie żyje Krystyna Siesicka, autorka „Zapałki na zakręcie”

Krystyna Siesicka była autorką wielu popularnych książek dla młodych czytelników (fot. arch.)

Zmarła Krystyna Siesicka, pisarka, autorka książek dla młodzieży. Miała 87 lat. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Podczas II wojny światowej Krystyna Siesicka działała w Związku Harcerstwa Polskiego, brała udział w Powstaniu Warszawskim.

Jej pierwsza powieść „Zapałka na zakręcie”, wydana w 1966 r., stała się bestsellerem i jest do dziś chętnie czytana przez młodzież. Ostatnią książkę, „Ulica Świętego Wawrzyńca”, wydała w 2010 roku. W sumie ukazało się ponad 30 powieści jej autorstwa.

Krystyna Siesicka jest także autorką scenariuszy takich filmów fabularnych jak: „Urszula” (1970) z Ryszardą Hanin, „Jezioro osobliwości” (1972) czy „Żuraw i czapla” (1985).

Za swoją twórczość była wielokrotnie wyróżniana. W 1972 r. nagrodą Orle Pióro, w 2000 r. Medalem Polskiej Sekcji Międzynarodowego Kuratorium Książki Dziecięcej (IBBY), a w 2008 r. Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ostatnie z odznaczeń jest nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej.

źródło:
Zobacz więcej