RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef KE: jeśli Grecy powiedzą „tak”, negocjacje będą trudne. Ale gdy powiedzą „nie” - jeszcze trudniejsze

W niedzielę Grecy mają wypowiedzieć się w referendum, czy zaakceptują warunki kontynuacji międzynarodowego wsparcia (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
W niedzielę Grecy mają wypowiedzieć się w referendum, czy zaakceptują warunki kontynuacji międzynarodowego wsparcia (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

– Jeśli w niedzielnym referendum Grecy zagłosują przeciwko warunkom porozumienia z wierzycielami, to pozycja negocjacyjna ich kraju dramatycznie się pogorszy – ocenił w piątek w Luksemburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Grecki rząd poda się do dymisji? „Werdykt narodu powinien być respektowany”

– Jeśli w referendum 5 lipca Grecy przyjmą propozycję międzynarodowych wierzycieli, możliwa jest dymisja rządu premiera Aleksisa Ciprasa –...

zobacz więcej

– Wynik referendum na „nie” dramatycznie osłabi pozycję negocjacyjną Grecji – oświadczył Juncker na konferencji prasowej. Dodał, że również w przypadku pozytywnego wyniku niedzielnego głosowania w Grecji i poparcia propozycji porozumienia, Ateny i wierzycieli czekają bardzo trudne negocjacje.

– Nawet jeśli referendum będzie na „tak”, czekają nas trudne negocjacje – powiedział Juncker.

Referendum 5 lipca

W niedzielę Grecy mają wypowiedzieć się w referendum, czy zaakceptują warunki kontynuacji międzynarodowego wsparcia, czyli dalsze oszczędności i reformy. Jeśli powiedzą „tak”, może to otworzyć drogę do negocjacji nad nowym programem pomocowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej