RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: w Sejmie trzy partie. PiS mogłoby rządzić samodzielnie

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, 38 proc. Polaków zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczoną Prawicę, 27 proc. - na Platformę Obywatelską - wynika z najnowszego badania TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Do Sejmu weszłoby jeszcze tylko ugrupowanie Pawła Kukiza (13 proc.).

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1. PiS wyprzedza PO. W Sejmie tylko trzy partie

zobacz więcej

PiS cieszy się obecnie poparciem w wysokości 38 proc. (to wzrost o 6 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem). Platforma Obywatelska ma natomiast poparcie na poziomie 27 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.). Ugrupowanie Pawła Kukiza popiera 13 proc. ankietowanych (spadek o 7 pkt.). Zgodnie z sondażem tylko te trzy formacje znalazłyby się w Sejmie, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę.

Zjednoczona prawica z większością bezwzględną

Zgodnie z tym wynikiem symulacja podziału mandatów przedstawia się następująco: PiS wraz z Solidarną Polską i Polską Razem może zgarnąć 237 mandatów i mieć większość bezwzględną, PO 160 mandatów, zaś ugrupowanie Kukiza 63.

Progu wyborczego nie przekroczyłaby Zjednoczona Lewica, czyli SLD, Twój Ruch oraz Zieloni (ta koalicja uzyskałaby 3 proc. głosów). Takim samym poparciem cieszy się KORWiN. Poza Sejmem znalazłyby się też koalicyjny PSL i NowoczesnaPL (po 2 proc.). Marginalne poparcie mają także Biało-Czerwoni, czyli nowy projekt Grzegorza Napieralskiego i Andrzeja Rozenka (1 proc.) oraz Ruch Narodowy (1 proc.). Aż 10 proc. ankietowanych nie wie, na kogo zagłosuje.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-2 lipca na grupie 1000 dorosłych Polaków.


Mastalerek: wielu chciałoby, żeby prawica się pokłóciła. To marzenia ściętej głowy
Z sondażu wynika, że zjednoczona prawica może rządzić samodzielnie (fot. TVP Info)
Z sondażu wynika, że zjednoczona prawica może rządzić samodzielnie (fot. TVP Info)

źródło:
Zobacz więcej