RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Budowa muru na granicy Węgier tuż tuż. Rząd zapewnia, że to rozwiązanie tymczasowe

Przez Serbię imigranci przedostają się do UE (fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH)
Przez Serbię imigranci przedostają się do UE (fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH)

Budowa ogrodzenia na granicy z Serbią rozpocznie się w najbliższych tygodniach – zapowiedział szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana. Węgry, Austria i Niemcy uzgodniły, że pomogą Serbii uporać się z falą nielegalnych imigrantów.

Węgry zbudują czterometrowe ogrodzenia na granicy z Serbią. Ma zatrzymać imigrantów

zobacz więcej

Budapeszt ogłosił w czerwcu, że wybuduje na liczącej 175 km granicy z Serbią wysokie na cztery metry ogrodzenie. W tym roku na Węgry nielegalnie przedostało się 70 tys. migrantów; w większości trafili tam przez terytorium Serbii.

Szef kancelarii Orbana, Janos Lazar, poinformował, że ogrodzenie będzie tylko tymczasowym rozwiązaniem i zapewnił, że środek ten nie jest wymierzony w południowego sąsiada. – Węgry potrzebują Serbii jako sojusznika. Chcemy utrzymać ten sojusz i wzmacniać go – powiedział Lazar na konferencji prasowej.

Szlak przez Bałkany Zachodnie

Aby dotrzeć do Unii Europejskiej, dziesiątki tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki korzysta ze szlaku prowadzącego przez Bałkany Zachodnie i w drodze na Węgry przemierza Grecję, Macedonię i Serbię. Po dotarciu do strefy Schengen mogą swobodnie przekraczać granice krajów UE.

– Na pewien czas umieścimy to ogrodzenie na granicy w nadziei, że Europa wkrótce znajdzie ostateczne rozwiązanie tej kwestii – powiedział Lazar.

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wyjaśnił, że budowa ogrodzenia rozpocznie się w tym samym czasie w 10 miejscach, najczęściej wykorzystywanych przez przemytników ludzi. Koszt budowy ogrodzenia szacowany jest na 17,7 mln-35,4 mln euro.

Orban grozi zamknięciem granicy z Serbią. Chce powstrzymać napływ uchodźców

Węgry mogą zdecydować się na całkowite zamknięcie granicy z Serbią, aby zahamować napływ uchodźców – ostrzegł w piątek w radiu premier tego kraju...

zobacz więcej

Wspólna baza migrantów

Jak poinformował również w czwartek dyrektor serbskiej policji Milorad Veljović, szefowie policji z Niemiec, Austrii i Węgier uzgodnili, że pomogą Serbii uporać się z falą nielegalnych imigrantów, którzy przez terytorium tego kraju próbują dostać się do UE.

Po spotkaniu ze swymi odpowiednikami z Węgier, Austrii i Niemiec w Belgradzie Veljović powiedział, że niemieccy i austriaccy funkcjonariusze będą prowadzić inspekcje na granicy z Macedonią, by ustalić, ile osób i jaki sprzęt jest potrzebny w celu powstrzymania napływu migrantów.

„Koledzy z Węgier (...) i pojazdy wyposażone w sprzęt termowizyjny są już na granicy serbsko-macedońskiej” – cytuje Veljovicia serbska agencja prasowa Beta. Szef policji dodał, że powstanie „wspólna baza migrantów”.

Węgry zawieszają unijne reguły ws. azylu. „System jest przeciążony najbardziej ze wszystkich państw UE”

Węgry jednostronnie zawiesiły tzw. regulację dublińską – czyli unijne reguły dotyczące azylu. Regulacja przewiduje, że odpowiedzialność za wniosek...

zobacz więcej

„Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, musisz przestrzegać naszych praw”

W nienależącej do UE Serbii w tym roku o azyl ubiegało się ponad 34 tys. migrantów. Większość dostała się do kraju przez Macedonię i Bułgarię. Nie jest jasne, ile osób wjechało do Serbii nielegalnie.

– Wprowadzone we wtorek wspólne węgiersko-serbskie patrole już przynoszą efekty - na granicy z Macedonią zatrzymano setki migrantów – powiedział, cytowany przez Betę, szef węgierskiej policji Karoly Papp.

Veljović oświadczył, że Austria wyśle 80 policjantów, którzy będą uczestniczyli we wspólnych patrolach na granicy serbsko-macedońskiej.

W środę premier Orban i szef serbskiego rządu Aleksandar Vuczić poinformowali, że porozumieli się w sprawie działań mających na celu powstrzymanie napływu nielegalnych imigrantów.

Orban, który traci poparcie na rzecz radykalnie prawicowej partii Jobbik, oświadczył ostatnio, że granice Węgier powinny być chronione wszelkimi możliwymi sposobami. W ramach kampanii rządowej w całym kraju rozmieszczono billboardy z hasłami skierowanymi do imigrantów. Głoszą one np.: „Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, nie możesz zabierać pracy Węgrom”, czy: „Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, musisz przestrzegać naszych praw”.

Rząd w Budapeszcie chce uszczelnić granice (fot. PAP/EPA/ZSOLT CZEGLEDI)
Rząd w Budapeszcie chce uszczelnić granice (fot. PAP/EPA/ZSOLT CZEGLEDI)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej