RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rekordowe odszkodowanie w USA. BP zapłaci 18,7 mld dolarów za wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej

Koncern energetyczny BP wypłaci rządowi USA i pięciu stanom łącznie 18,7 mld dolarów. To rekompensata z tytułu roszczeń, będących skutkiem wycieku ropy z platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r. Strony zawarły w czwartek ugodę.

Jak zaznaczyło ministerstwo sprawiedliwości USA, może to być najwyższa w dziejach Stanów Zjednoczonych kwota ugody, której stroną jest tylko jeden podmiot.

Wyciek ropy z podmorskiego złoża

20 kwietnia 2010 r. na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch, który spowodował śmierć 11 osób i trwający blisko trzy miesiące wyciek ropy z podmorskiego złoża.

Jak ustalono w trakcie przewodu sądowego, do wód Zatoki Meksykańskiej przedostało się 3,19 mln baryłek ropy, powodując znaczne szkody ekologiczne.

Świadczenia dla pięciu poszkodowanych stanów

Ugoda dotyczy zarówno kar finansowych za naruszenie ustawy o ochronie wód, jak też roszczeń odszkodowawczych, wysuniętych przez 400 instytucji rządowych oraz władze Alabamy, Florydy, Luizjany, Missisipi i Teksasu. Świadczenia dla tych pięciu stanów wyniosą łącznie ponad 6,8 mld dolarów.

„To realistyczne rozstrzygnięcie, które zapewnia jasność i pewność wszystkim stronom. Dla BP porozumienie to reguluje najistotniejsze zobowiązania wynikające z tego tragicznego wypadku” – napisał w oświadczeniu prezes BP Bob Dudley.

– Porozumienie to nie tylko wyrówna szkody wyrządzone naszemu wybrzeżu przez wyciek ropy z Deepwater Horizon, pozwoli ono także Luizjanie kontynuować zdecydowaną walkę z erozją brzegową – powiedział gubernator Luizjany Bobby Jindal.

Przez trzy miesiące z podmorskiego złoża wyciekała ropa do wód Zatoki Meksykańskiej (fot. PAP/EPA/BEVIL KNAPP)
Przez trzy miesiące z podmorskiego złoża wyciekała ropa do wód Zatoki Meksykańskiej (fot. PAP/EPA/BEVIL KNAPP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej