Stanowcze „nie” dla graffiti na Chmielnej

Farba została zeskrobana, a powierzchnia pomalowana preparatem uniemożliwiającym wsiąknięcie graffiti (fot. chmielna.org.pl)

Na ulicy Chmielnej w Warszawie usunięto wszystkie ścienne malunki – to wszystko w ramach Festiwalu Antygraffiti przeprowadzonego przez Projekt Chmielna. Przedsięwzięcie ma na na celu odmianę wizerunku ulicy położonej w centrum Warszawy.

Usuwaniem napisów z murów kamienic, w ramach jednodniowej akcji, zajmowały się trzy ekipy specjalistów, które zobowiązały się wykonać prace nieodpłatnie. W ich trakcie nie tylko wyczyszczono ściany, lecz także zabezpieczono je specjalnym preparatem przed nanoszeniem kolejnych, niechcianych napisów.

Czyszczenie elewacji na ulicy Chmielnej zostało przeprowadzone już po raz trzeci dzięki staraniom Fundacji CMP – Czy Mogę Pomóc?, koordynującej Projekt Chmielna. Paweł Walicki, organizator festiwalu zaznaczył, że poprzednie akcje zrealizowano we wrześniu i grudniu poprzedniego roku. Fundacja CMP – Czy Mogę Pomóc? powstała z pragnienia dobroczynnego działania fundatorów – udziałowców Centrum Medycznego Puławska (CMP).

Jak powiedziała współpracująca z inicjatorami akcji Urszula Majewska z Urzędu Dzielnicy Śródmieście, takie działania mają na celu przede wszystkim zmobilizowanie mieszkańców ulicy do zatrudniania fachowców, którzy zabezpieczą inne budynki przed grafficiarzami. – Łatwiej jest bowiem zabezpieczać elewacje niż je czyścić, dlatego w tym przypadku działanie prewencyjne szczególnie się opłaca. Tymczasem ciężko namówić wspólnoty mieszkaniowe, które zamieszkują kamienice przy Chmielnej, do podjęcia wysiłku - tłumaczyła.

Uwalnianie kamienic od niepożądanych napisów to tylko jedno z działań, jakie planują podjąć pomysłodawcy ”Projektu Chmielna”. W najbliższym czasie ma zostać zaprezentowany projekt rewitalizacji ulicy, dotyczącej wymiany nawierzchni deptaka oraz ławek i lamp.

Walicki zapowiedział, że będzie również zabiegał o uruchomienie gazety poświęconej ulicy Chmielnej, jej przyszłości, planowanym zmianom oraz obecnym inwestycjom. – Wszystko to ma na celu przywrócenie blasku reprezentatywnej niegdyś ulicy, która może stać się wizytówką centrum Warszawy - podkreślił.

Majewska dodała, że osobne pomysły realizuje również Urząd Dzielnicy Śródmieście. Obecnie konsultuje zarówno z mieszkańcami ulicy, jak i całego miasta, projekty nowego skweru. W związku z tym do 19 lipca każdy może zgłosić swoje uwagi do trzech przygotowanych pomysłów. Specjalne formularze znajdują się w punktach usługowych na Chmielnej oraz na stronach internetowych: www.chmielna.org.pl i www.srodmiescie.warszawa.pl.

Następnie odbędą się warsztaty, w których będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani zmianą oblicza Chmielnej.

źródło:

Zobacz więcej