Na celowniku nie tylko Merkel. WikiLeaks: Amerykanie podsłuchiwali niemieckich ministrów

Amerykanie podsłuchiwali telefon m.in. Angeli Merkel (fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM)

Nie tylko kanclerz Angela Merkel, ale też niemieccy ministrowie i wysocy rangą urzędnicy byli podsłuchiwani przez amerykańskie służby specjalne – tak wynika z dokumentów, do których dotarł portal WikiLeaks.

WikiLeaks znów demaskuje. USA przez lata podsłuchiwały prezydentów Francji

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji – poinformował we wtorek wieczorem...

zobacz więcej

O sprawie donosi między innymi dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Redakcji gazety udostępniono dokumenty, które mają świadczyć o tym, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przez lata podsłuchiwała rozmowy telefonicznie w kilku niemieckich ministerstwach.

Chodzi między innymi o resorty gospodarki, finansów i rolnictwa. Amerykanów miała interesować głównie polityka walutowa i handlowa Niemiec, a operacja prowadzona była od lat 90. „Niewykluczone, że w niektórych przypadkach trwa do dziś” – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

To kolejny rozdział w aferze z podsłuchiwaniem europejskich polityków przez amerykańskie służby. Pod koniec 2013 roku wyszło na jaw, że Stany podsłuchiwały kanclerz Angelę Merkel, a być może także wcześniejszych szefów rządów Niemiec. Z kolei w ubiegłym tygodniu pojawia się informacja, że Amerykanie mieli na podsłuchu telefony trzech francuskich prezydentów.

źródło:
Zobacz więcej