RAPORT

Kampania 2020

Pokazał środkowy palec na Majdanku. Ukrainiec wyrzucony z polskiej szkoły

Chłopak został usunięty ze szkoły za skandaliczne zachowanie (fot. wykop.pl/Tomasz Maciejczuk)

Ukrainiec, który opublikował w sieci zdjęcie środkowego palca na tle Pomnika Walki i Męczeństwa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, został wyrzucony ze szkoły. Publikacja fotografii rozpętała burzę w internecie. Na portalu Wykop.pl pojawił się apel z prośbą o pomoc w odnalezieniu autora zdjęcia. Internauci szybko ustalili jego tożsamość.

Brytyjscy nastolatkowie przyznali się do kradzieży w Auschwitz. Chcą poddać się karze

Dwóch brytyjskich nastolatków, zwiedzających były obóz koncentracyjny Auschwitz–Birkenau, trafiło do aresztu po tym, jak policja znalazła przy nich...

zobacz więcej

Okazało się, że autorem zdjęcia jest 17-letni Ukrainiec Vlad K. Chłopak „przeprosił”. Stwierdził, że nie ma nic do Polaków. „Zdjęcie zrobiłem bo nie lubię Żydów” – cytuje go „Dziennik Wschodni”.

W poniedziałek dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku Anna Goral skontaktowała się z rodzicami chłopaka i poinformowała, że ich syn został usunięty ze szkoły za skandaliczne zachowanie.

Rodzice chłopaka prosili o „jeszcze jedną szansę”

Jak podaje „Dziennik Wschodni”, rodzice 17-latka kontaktowali się ze szkołą. Prosili, by dać chłopakowi jeszcze szansę. – Odpisałam, że ta sprawa nie podlega jakiekolwiek dyskusji – poinformowała Goral.

Obecnie sprawą Ukraińca zajmuje się prokuratura. W poniedziałek wpłynęło do niej zawiadomienie od dwóch prywatnych osób. Prokuratorzy zbadają, czy doszło do znieważenia pomnika lub miejsca pochówku. 17-latkowi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet do dwóch lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej