RAPORT

Pogarda

Grecja bankrutem? Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że Ateny są niewypłacalne

Najnowsze

Popularne

Grecja stała się niewypłacalna w stosunku do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), nie spłacając 1,6 mld euro, co powinna była zrobić do północy z wtorku na środę - poinformowała ta instytucja z siedzibą w Waszyngtonie. Oznacza to, że Grecja jest pierwszym krajem uprzemysłowionym, który jest niewypłacalny w stosunku do MFW; Ateny nie mają już dostępu do środków finansowych tej instytucji.

Kraj nad przepaścią, a ateńczycy jeżdżą za darmo. Rząd ufundował tydzień bezpłatnego transportu za 4 mln euro

W związku z zamknięciem banków i wprowadzeniem limitu na wypłaty z bankomatów greckie władze postanowiły nieco ułatwić życie mieszkańcom stolicy....

zobacz więcej

Grecja we wtorek późnym wieczorem zwróciła się jeszcze do MFW o odroczenie płatności do listopada br. – Złożyliśmy w MFW wniosek w sprawie inicjatywy dotyczącej odroczenia płatności do listopada – powiedział Dragasakis. Umożliwiłoby to Grecji zachowanie wypłacalności wobec MFW i uniknięcie technicznego bankructwa.

Jak tłumaczy agencja AFP, w ten sposób Grecja korzysta z zapisu zawartego w statucie MFW, który umożliwia odłożenie daty płatności „na wniosek kraju członkowskiego” i bez głosowania.

Rada wykonawcza MFW, która reprezentuje 188 krajów członkowskich, zebrała się ok. godz. 22.30 czasu polskiego, by rozważyć wniosek Aten. Jednak po spotkaniu MFW stwierdził, że rozważy wniosek w „odpowiednim czasie”.

Wyrok odroczony? W środę Grecja ma złożyć nową ofertę, eurogrupa ją przedyskutuje

- W środę eurogrupa zbierze się ponownie, by przedyskutować nową propozycję ze strony Grecji - poinformował szef grupy Jeorgen Dijsselbloem po...

zobacz więcej

Za późno na przedłużenie programu pomocowego

Wcześniej szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że jest za późno na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji wygasającego we wtorek. Dodał, że instytucje rozważą prośbę Grecji o nowy program pomocowy dopiero po referendum w tym kraju, zapowiedzianym na niedzielę. Nowe wsparcie finansowe dla Aten może być obwarowane ostrzejszymi warunkami - wskazał szef eurogrupy.

– Ostatnim terminem końcowym na wydłużenie greckiego programu był weekend. Ze względu na procedury parlamentarne nie można było wydłużyć programu dzisiaj – napisał na Twitterze po rozmowach eurogrupy minister finansów Słowacji Peter Każimir.

Wyspa ślepców, ukryte baseny i oszukiwanie fiskusa. Jak zaczęły się greckie problemy

Oszukiwanie w statystykach, korupcja, unikanie podatków i skutki światowego kryzysu – źródła greckich problemów sięgają co najmniej kilkunastu lat...

zobacz więcej

Grecja chce nowego kredytu

W ciągu dnia Grecja przesłała Europie nowe propozycje - dwuletni program pomocowy o wartości 29,1 mld euro. Pożyczki miały służyć pokryciu spłat długu Grecji do końca 2017 roku. Wsparcie finansowe miało pochodzić z EMS; w propozycjach nie było mowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Nie był to przedłużony dotychczasowy program pomocowy, ale zupełnie nowy kredyt.

W Atenach na ulice wyszły we wtorek tysiące osób, głównie zwolenników pozostania w UE i strefie euro. Na głównym placu Aten - Syntagmie - zgromadziło się około 10-20 tys. ludzi. Głównym hasłem demonstracji było: "Zostajemy w Europie". W czasie demonstracji nad miastem rozpętała się burza; jak komentowali niektórzy żartobliwie, był to znak „gniewu Zeusa”.

Referendum 5 lipca

W piątek Grecja odrzuciła ostateczną propozycję porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami, które pozwoliłoby odblokować ostatnią ratę z programu pomocy w wysokości 7,2 mld euro. Cipras zapowiedział na 5 lipca referendum w sprawie warunków wsparcia, prosząc jednocześnie o przedłużenie aktualnego programu. W sobotę eurogrupa odrzuciła tę prośbę, zaś Grecja zapowiedziała, że nie spłaci zapadającej we wtorek raty zadłużenia wobec MFW, co w praktyce zostałoby uznane za niewypłacalność tego kraju. W kraju ograniczono wypłaty z bankomatów, nie pracują też banki ani giełda.

Na wesoło całą sprawę komentowali jednak internauci, którzy zorganizowali w sieci zrzutkę na Grecję i niezawodnie zasypali portale memami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej