RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

Wyrok odroczony? W środę Grecja ma złożyć nową ofertę, eurogrupa ją przedyskutuje

(fot.Anadolu Agency/Getty Images)
(fot.Anadolu Agency/Getty Images)

- W środę eurogrupa zbierze się ponownie, by przedyskutować nową propozycję ze strony Grecji - poinformował szef grupy Jeorgen Dijsselbloem po telekonferencji, na której omawiano wtorkową ofertę Aten. Wcześniej minister finansów Finlandii powiedział, że eurogrupa nie zgodziła się na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji z EMS ani na redukcję jej długu.

30 czerwca o północy mija termin spłaty raty pożyczki 1,6 mld euro do MFW. Tych pieniędzy Grecja nie ma i, jak zapowiedział premier Aleksis Cipras, nie zapłaci.

Z kolei do 20 lipca Grecja musi zapłacić EBC 3,5 mld euro za obligacje. Jeżeli Ateny tego nie zrobią, skutki mogą być znacznie gorsze niż nieuregulowanie należności wobec MFW. Bank może bowiem odciąć Ateny od pomocy, która podtrzymuje przy życiu grecki system finansowy.

To z kolei potencjalnie może uruchomić całą lawinę zdarzeń – aby znaleźć środki na funkcjonowanie państwa, wypłaty pensji emerytur albo obsługę szpitali konieczne będzie dodrukowanie pieniędzy. Tego z kolei Ateny nie mogą zrobić bez zgody EBC, a więc jedną z opcji jest powrót do drachmy, z której Grecy zrezygnowali w 2002 roku.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
20:29 30.06.2015
- Jest już za późno na przedłużenie obecnego programu pomocowego - powiedział Dijsselbloem. - Unijne instytucje rozważą prośbę o nowy program pomocowy dopiero po referendum - dodał.
20:19 30.06.2015
Przełom? Szef Eurogrupy Jeorgen Dijsselbloem powiedział właśnie, że Grecja prześle Eurogrupie nową propozycję w środę. Ministrowie przedyskutują ją w środę. Chwilę wcześniej minister finansów Finlandii poinformował, że eurogrupa nie zgodziła się na nową propozycję Grecji.
20:13 30.06.2015
Według obecnych w Atenach dziennikarzy, demonstracja zwolenników pozostania w UE jest znacznie większa niż protest przeciwników Wspólnoty. Na placu Syntagma jest około 10-20 tys. osób. Głównym hasłem demonstracji było: "Zostajemy w Europie".
19:56 30.06.2015
Tymczasem nad Atenami rozpętała się potężna burza. Zeus się wkurzył? - komentują internauci:
19:36 30.06.2015
Na głównym placu Aten - Syntagmie - są ogromne rzesze ludzi:
19:13 30.06.2015
W Brukseli właśnie rozpoczęła się telefkonferencja ws. ostaniej propozycji Grecji.
18:37 30.06.2015
- Nie ma mowy, by strefa euro przystała na propozycję Grecji i uruchomiła dodatkowe fundusze - powiedziało agencji Reutera źródło w eurogrupie. O 19.00 zbierają się ministrowie finansów państw eurolandu, by przedyskutować ostatnią ofertę Grecji, czyli nowy, dwuletni plan pomocowy.
18:18 30.06.2015
We wtorek notowania złotego były nieco lepsze niż w poniedziałek. Zdaniem ekspertów, gwałtowne załamanie polskiej waluty nam nie grozi, nawet w przypadku formalnej niewypłacalności Grecji.
18:06 30.06.2015
A w Atenach policja w pełnej gotowości. Wieczorem na głównym placu miasta gromadzą się zwolennicy i przeciwnicy strefy euro.

17:57 30.06.2015
Według nieoficjalnych informacji, premier Aleksis Cipras jest już w drodze do Brukseli. Zmierza na spotkanie ws. propozycji ostatniej szansy.
17:52 30.06.2015
Angela Merkel powiedziała agencji DPA, że Niemcy odmawiają rozważenia trzeciego pakietu pomocowego zaproponowanego przez premiera Grecji. Kanclerz Niemiec zastrzegła, że dyskusja taka nie może się odbyć przed referendum zaplanowanym przez władze w Atenach na niedzielę.
17:37 30.06.2015
Tymczasem internauci oceniają kryzys po swojemu:

17:35 30.06.2015
Tymczasem Grecy nadal zbierają pieniądze na spłatę długu w serwisie crowdfundingowym. Mają już prawie 200 tys. euro. Do 1,6 mld jeszcze im trochę brakuje.
(fot. indiegogo.com)
16:56 30.06.2015
A tak wygląda propozycja, którą Ateny przedstawiły Zachodowi:
16:51 30.06.2015
W sprawie złożonej przez Grecję propozycji jeszcze dzisiaj o godz. 19 rozmawiać będą ministrowie finansów państw Eurolandu. Narada odbędzie się na odległość.

15:39 30.06.2015
- Grecja pozostaje przy stole negocjacyjnym - oświadczył ze swojej strony premier Aleksis Cipras. - Grecki rząd będzie próbował znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie do samego końca, by pozostać w strefie euro - głosi komunikat. Zgodnie z jego treścią, Grecja ma nową propozycję: dwuletnią umowę z Europejskim Mechanizmem Stabilności, która pozwoli na pokrycie bieżących wydatków i jednoczesną restrukturyzację długu.

Ta propozycja to w rzeczywistości żądanie trzeciego programu pomocowego. Na razie nie została skomentowana przez zachodnioeuropejskich przywódców.
15:37 30.06.2015
Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie widzi żadnych szans na osiągnięcie w ostatniej minucie porozumienia z Grecją w sprawie programu pomocowego. Zapewniła jednak, że mimo zakończenia programu pomocowego, Europa nie zerwie dialogu z Grecją. - Drzwi pozostają otwarte, to wszystko, co mogę w tej chwili powiedzieć - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.
15:10 30.06.2015
O sytuację w Grecji była pytana na konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Zapewniła, że Polska może czuć się bezpiecznie. - Nasze finanse publiczne są stabilne - powiedziała.

15:11 30.06.2015
Premier Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył, że jego kraj jest gotów pomóc Grecji w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego i oferuje rozszerzenie współpracy w takich dziedzinach jak turystyka, energetyka i handel. Turcja „chce żyć w pokoju” i nie zależy jej na tym, żeby Grecja „podupadała”. Associated Press odnotowuje, że Ankara i Ateny są od dawna zwaśnione, ale w ostatnich latach starają się poprawiać relacje.
14:05 30.06.2015
Jak podaje dziennikarka „The Guardian” Helena Smith, według jej źródeł jeszcze w we wtorek wieczorem premier Aleksis Cipras przyleci do Brukseli, by negocjować porozumienie. Tymczasem niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że nie ma żadnej nowej oferty dla Grecji.
13:31 30.06.2015
Tymczasem w serwisie Indiegogo nadal trwa internetowa zrzutka na grecki dług. Gdy pisaliśmy o tym rano, licznik wskazywał kilkanaście tysięcy funtów. Obecnie internauci uzbierali już 57 tys. 1,6 mld euro. Zgodnie z zasadami serwisu każdy wpłacający może liczyć na prezent - dla tych, którzy wesprą Ateny sumą trzech euro, organizatorzy przewidzieli zdjęcie premiera Aleksisa Ciprasa. Za sześć euro można liczyć grecką sałatkę. Kolejne cztery to mała butelka narodowego trunku ouzo. Ci, którzy wpłacą co najmniej milion euro, mogą natomiast uważać się za wyjątkowo dobrych ludzi. „Nie dostaniesz wiele więcej niż wymienione wyżej rzeczy, ale obywatele Europy, a zwłaszcza Grecji będą ci dozgonnie wdzięczni” – piszą organizatorzy akcji.
Pomysł ze zbiórką pieniędzy na grecki dług zrobił furorę w internecie (fot. Indiegogo)
13:16 30.06.2015
Minister finansów Grecji i główny negocjator w sprawie zadłużenia Janis Warufakis ogłosił, że jego kraj nie spłaci Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 1,6 mld euro długu. Wcześniej zapowiadał to także premier Aleksis Cipras.

Jak stwierdził Warufakis, Ateny oczekują od kredytodawców „większej elastyczności”. Dodał, że niedzielne referendum w sprawie spłaty długu to nie substytut procesu negocjacyjnego, lecz jego część.
Warufakis stwierdził, że niedzielne referendum to część procesu negocjacyjnego z wierzycielami (fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)
13:01 30.06.2015
Według rzecznika KE Margaritisa Schinasa, premier Grecji Aleksis Cipras zadzwonił do Jean-Claude’a Junckera w poniedziałek wieczorem. Po konsultacji z szefem eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem przekazał premierowi Grecji, jak „mogłoby wyglądać porozumienie w ostatniej minucie" przed wygaśnięciem programu pomocowego”.

Ewentualne porozumienie zakładałoby zaakceptowanie przez Grecję oferty instytucji reprezentujących pożyczkodawców z minionego piątku oraz uwzględnienie przez eurogrupę greckich potrzeb finansowych. Rząd w Atenach miałby też namawiać obywateli do głosowania na „tak” w planowanym na niedzielę referendum w sprawie warunków programu pomocowego.
11:56 30.06.2015
Premier Grecji rozważa propozycje ostatniej szansy przedstawione mu przez szefa Komisji Europejskiej – twierdzi gazeta „Kathimerini”. Według niej kancelaria premiera Aleksisa Tsiprasa dyskutuje nad przedstawioną w poniedziałek przez Jean-Claude'a Junckera propozycją, która zakłada między innymi ułatwienia w spłacaniu greckiego zadłużenia i ulgi dla najmniej zarabiających. Gazeta nie podaj źródeł swoich informacji.
11:08 30.06.2015
Brytyjski „Guardian” zwraca uwagę, że Grecja znalazła się w tej sytuacji po pięciu latach bolesnych oszczędności i czterech miesiącach sporów z zagranicznymi kredytodawcami. Gazeta podkreśla, że niespłacenie 1,6 mld euro należnych MFW będzie oznaczać, iż Grecja będzie pierwszym w historii krajem rozwiniętym, który nie zrealizował zobowiązania wobec Funduszu i „przyłączy się do klubu takich krajów z zaległościami płatniczymi, jak Sudan, Somalia i Zimbabwe”.
10:39 30.06.2015
Choć grecki rząd zapowiedział, że nie ma zamiaru spłacić zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, grupa Brytyjczyków postanowiła pomóc zagrożonemu bankructwem krajowi. W serwisie crowdfundingowym Indiegogo uruchomili zbiórkę pieniędzy na spłatę długu. W tydzień chcą zebrać 1,6 mld euro. We wtorek rano udało im się zdobyć 16 tys. euro, ale do końca zbiórki został jeszcze tydzień.
10:05 30.06.2015
Pogarsza się sytuacja na giełdach. Niemiecki DAX traci ponad 1 proc., a francuski CAC 0,8 proc. W Azji większość indeksów jest na plusie.

Tymczasem CNN przypomina, że Grecja odpowiada za zaledwie 0,3 proc. światowej gospodarki.
09:39 30.06.2015
Resort finansów Grecji zapowiedział we wtorek, że od środy do końca tygodnia tysiąc oddziałów banków będzie otwartych, żeby obsługiwać emerytów, którzy nie mają kart do bankomatów.

Dla innych klientów banki pozostaną zamknięte do 6 lipca; kontrolę przepływu kapitału wprowadzono w tym tygodniu, żeby zapobiec załamaniu się systemu bankowego.

Już w poniedziałek, w pierwszym dniu zamknięcia banków, informowano, że część placówek jest otwarta, by umożliwić seniorom wybranie gotówki.
09:28 30.06.2015
– Grecja rzeczywiście może wyjść ze strefy euro, co moim zdaniem zaszkodzi Polsce – powiedział w „Gościu poranka” Ryszard Petru. – Nie jest prawdą, co mówi premier, że jesteśmy na to przygotowani. To widać było po tym, co się działo na kursach walutowych – argumentował przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich.


Petru: wyjście Grecji ze strefy euro zaszkodzi Polsce
09:20 30.06.2015
Na rynku walutowym również jest znacznie spokojniej. Złotówka nieco umocniła się względem euro, ale wahania w stosunku do głównych walut sięgają dziesiątych części procenta.
09:09 30.06.2015
Sytuacja na giełdach jest we wtorek znacznie spokojniejsza niż w poniedziałek, gdy wiele głównych indeksów poleciało gwałtowni w dół. W Warszawie WIG20 jest na minimalnym plusie i zyskuje ok. 0,2 proc. Francuski CAC ma 0,5 proc. straty, a japoński Nikkei zyskuje nawet 0,6 proc.
08:52 30.06.2015
Ateńczycy do najbliższego poniedziałku mogą całkowicie bezpłatnie korzystać z miejskiego transportu. Nieco kłóci się to z polityką oszczędności w stojącym na krawędzi bankructwa kraju – darmowe przyjazdy to obciążenie w wysokości 4 mln euro.


Kraj nad przepaścią, a ateńczycy jeżdżą za darmo. Rząd ufundował tydzień bezpłatnego transportu za 4 mln euro
08:42 30.06.2015
– Wszyscy mówią, że zagłosują na „nie” w niedzielnym referendum. To będzie sprzeciw wobec UE – relacjonuje z Aten sytuację w Grecji specjalny wysłannik „Wiadomości” TVP Jacek Tacik.
08:31 30.06.2015
„Jeśli nie zostanie znaleziony kompromis, Grecja może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE i zaskarżyć unijne instytucje w celu zablokowania wyprowadzenia jej ze strefy euro” - zagroził minister finansów Janis Warufakis w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Daily Telegraph”. „Grecki rząd będzie korzystał ze wszystkich dostępnych środków prawnych” – powiedział grecki minister brytyjskiemu dziennikowi.
Zobacz więcej