RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS chce, żeby Komorowski wnioskował do Senatu o dodanie pytań w referendum

Prezydent Komorowski; Beata Szydło (fot. PAP/Andrzej Grygiel; PAP/Grzegorz Michałowski)
Prezydent Komorowski; Beata Szydło (fot. PAP/Andrzej Grygiel; PAP/Grzegorz Michałowski)

Beata Szydło proponuje Piotrowi Dudzie spotkanie w sprawie referendum i wieku emerytalnego. Podobne listy jak lider „Solidarności” otrzymają od kandydatki PiS na premiera inicjatorzy referendów w sprawie 6-latków i Lasów Państwowych. W środę PiS chce zwrócić się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozszerzenie listy pytań referendum, które odbędzie się 6 września.

Wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków, polskie lasy. Szydło chce większego referendum

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaproponowała, aby wrześniowe referendum rozszerzyć o kolejne pytania dotyczące: obniżenia wieku...

zobacz więcej

Chodzi o dodanie do zarządzonego już przez prezydenta referendum w sprawie JOW-ów dodatkowych pytań. PiS chce, żeby Polacy wypowiedzieli się także w sprawie 6-latków, Lasów Państwowych i obniżenia wieku emerytalnego. Ogłosiła to w sobotę Szydło.

Głos w sprawie „pracy niemal do śmierci”

W liście do Piotra Dudy Beata Szydło pisze, że reforma wprowadzona przez rząd PO-PSL zmusza do pracy „niemal do śmierci”. Jej zdaniem Polacy zasługują na to, by ich głos „w kwestii, która dotyczy każdego bezpośrednio”, był wysłuchany.

Jeszcze w tym tygodniu podobne listy otrzymają inicjatorzy referendów w sprawie 6-latków i Lasów Państwowych.

W środę PiS chce zwrócić się do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby podczas referendum, które odbędzie się 6 września, Polacy wypowiedzieli się także w tych sprawach.

– Trzeba uszanować ponad 5 mln obywateli, którzy pod tymi pytaniami się podpisali. Dziś fakty są takie, jest referendum, za które podatnicy płacą 100 mln zł. Robimy wszystko, by głos obywateli uszanować – powiedział dziennikarzom rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

Dodał, że Szydło chce się spotkać m.in. z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców oraz z szefem NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą – przedstawicielami inicjatorów referendów, których w tej kadencji nie poparł Sejm.

Kopacz nie wyklucza drugiego referendum. 6 września będzie „kolejna płachta pytań”?

zobacz więcej

„Prezydent może wnioskować w sprawie dodania pytań”

Rzecznik PiS zapewnił, że jest ekspertyza konstytucjonalisty, prof. UKSW Mariusza Muszyńskiego, który uważa, że prezydent może jeszcze wnioskować do Senatu w sprawie dodania pytań, na które Polacy będą mogli odpowiedzieć w referendum 6 września.

Tego dnia – zgodnie z inicjatywą prezydenta Komorowskiego – Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

Szydło zapowiedziała w sobotę, że zaproponuje, aby wrześniowe referendum rozszerzyć o kolejne pytania dotyczące: obniżenia wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego 6-latków oraz przyszłości polskich lasów.

Kopacz: rząd nie planuje prywatyzacji Lasów Państwowych

zobacz więcej

Odrzucone referenda

W listopadzie 2013 roku Sejm odrzucił obywatelski wniosek stowarzyszenia o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Pod tym wnioskiem podpisało się prawie milion osób. Debata nad nim pokazała, że spośród pięciu pytań, jakie autorzy wniosku chcieli zadać obywatelom, najważniejsze dotyczyło właśnie zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Do stycznia 2015 roku PiS złożyło w Sejmie w sumie ponad 2,5 mln podpisów o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych; formalnie jest to inicjatywa obywatelska. Referendum ws. Lasów Państwowych miałoby –według tej propozycji – zawierać dwa pytania. Pierwsze brzmi: „Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?”.

Polacy mieliby także odpowiedzieć na pytanie: „Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce uwzględniając, iż stanowisko rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 proc. średniej siły nabywczej mieszkańców pięciu najbogatszych państw Unii Europejskiej?”.

Z kolei w 2012 roku „Solidarność” chciała, aby w referendum Polacy wypowiedzieli się, czy są za utrzymaniem wieku emerytalnego (sprzed podniesienia go do 67. roku życia), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. „S” złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o takie referendum. Sejm wniosku nie poparł.

źródło:

Zobacz więcej