RAPORT

Pogarda

„Partie dostają za dużo pieniędzy z budżetu”. Mucha doradza crowdfunding

Najnowsze

Popularne

– Ważne, aby wszystkie partie miały te same warunki do zdobycia finansowania – powiedziała Joanna Mucha, rzeczniczka kampanii PO w programie „Gość poranka”. Na temat finansowania partii politycznych z budżetu wypowiedzą się Polacy podczas referendum 6 września. – Jest wiele sposobów, aby partie mogły zbierać pieniądze w sposób transparentny, bez finansowania z budżetu, np. crowdfunding – przekonywała na antenie TVP Info.

W głosowaniu zarządzonym na 6 września, zaplanowano trzy pytania – czy Polacy chcą wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, czy chcą likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym.

Wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków, polskie lasy. Szydło chce większego referendum

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaproponowała, aby wrześniowe referendum rozszerzyć o kolejne pytania dotyczące: obniżenia wieku...

zobacz więcej

„Partie mogą gromadzić fundusze bez finansowania z budżetu”

– W sprawie finansowania partii z budżetu kluczowe jest to, aby wszystkie partie miały te same warunki do zdobycia finansowania oparte na tych samych zasadach – mówiła Joanna Mucha z PO.

Zdaniem rzeczniczki kampanii PO partie muszą prowadzić konkurencję w sposób równy. Jakikolwiek sposób nie zostanie zaproponowany, to będzie prawdopodobnie lepszy od dzisiejszego. – Dzisiaj partie dostają za dużo pieniędzy z budżetu i mówię to z pełnym przekonaniem – podkreśliła w programie „Gość poranka”.

Zdaniem Joanny Muchy jest wiele sposobów, aby partie mogły gromadzić fundusze w sposób transparentny, bez finansowania z budżetu np. metody crowdfundingowe. – Jest możliwość dodania do ustawy o organizacjach pożytku publicznego i odpisywania części swojego podatku. Naprawdę możliwości jest sporo – przekonywała Mucha. Jej zdaniem brak finansowania partii z budżetu nie musi powodować korupcji. – To przekonanie, że będzie się to wiązało z jakimiś nieczystymi interesami, z jakąś grą lobbystyczną wydaje mi się bardzo mocnym nadużyciem – podkreśliła.

teraz odtwarzane
Mucha: PiS ucieka przed odpowiedzialnością

Kukiz: nasz ustrój pozwala zdrajcom na sprzedaż Polski obcemu kapitałowi. Czas to zmienić

– Problemem Polski jest ustrój, który umożliwia sprzedaż kraju obcemu kapitałowi, naszym priorytetem jest zmiana ordynacji wyborczej, której możemy...

zobacz więcej

Mucha: PiS ucieka przed odpowiedzialnością

Joanna Mucha odniosła się też do propozycji Beaty Szydło z PiS dotyczącej wniosku o rozszerzenie referendum. Dodatkowe pytania mają dotyczyć ewentualnego obniżenia wieku emerytalnego, tego, czy sześciolatki mają iść do szkół, a także przyszłości Lasów Państwowych.

– Jedno wielkie otwarte pytanie jest takie, czy bylibyśmy w stanie, jeśli chodzi o czas, dodać tę drugą tzw. płachtę. 6 sierpnia zostanie zaprzysiężony nowy prezydent i może on zaproponować nowe referendum. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby tak się stało – przekonywała Mucha na antenie TVP Info.

Zdaniem rzeczniczki kampanii parlamentarnej PO byłoby dobrze, abyśmy jako Polacy przeprowadzili rozmowę, na ile jesteśmy gotowi do tego, aby zarządzać krajem za pomocą referendów. – Do tego trzeba dużej dojrzałości demokratycznej – zauważyła Mucha, która przy okazji nie kryła złośliwości wobec PiS. – Zgłoszenie tych trzech dodatkowych pytań jest ewidentną ucieczką przed odpowiedzią na trzy pierwsze pytania – przekonywała na antenie TVP Info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej