SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kopacz nie wyklucza drugiego referendum. 6 września będzie „kolejna płachta pytań”?

Ewa Kopacz nie widzi możliwości zwiększenia liczby pytań referendalnych; nie wyklucza jednak przeprowadzenia drugiego referendum w tym samym terminie - 6 września. Nowe pytania zaproponowała w sobotę Beata Szydło. Kopacz zaapelowała też do kandydatki PiS na premiera i do Jarosława Kaczyńskiego, by wypowiedzieli się nt. „ważnej dla Polaków kwestii”, czyli finansowania partii z budżetu państwa.

Wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków, polskie lasy. Szydło chce większego referendum

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaproponowała, aby wrześniowe referendum rozszerzyć o kolejne pytania dotyczące: obniżenia wieku...

zobacz więcej

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło chce, by w referendum, które odbędzie się 6 września z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego, postawić dodatkowe pytania: o obniżenie wieku emerytalnego, obowiązek szkolny 6-latków oraz o przyszłość polskich lasów.

Premier Ewa Kopacz podkreśliła w niedzielę, że nie widzi możliwości dołączenia kolejnych pytań do zestawu przedstawionego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Lista pytań zamknięta

– Oczywiście znamy zasady, jak powstają pytania referendalne, ale w tej konkretnej sprawie muszą się wypowiedzieć konstytucjonaliści. Ja jestem przekonana, że pytania nie mogą być dołożone do tych pytań, które już w tej chwili są – powiedziała.

Dodała jednak, że „gdyby zafunkcjonowało nowe referendum, mogłoby się odbyć – ze względu chociażby oszczędnościowych, w tym samym dniu, ale z kolejną płachtą pytań, które ewentualnie by były przedstawione”.

„Niech PiS odpowie, czy jest za finansowaniem partii z budżetu”

Premier Kopacz zauważyła, że PiS był przeciwny referendum, gdy chodziło o projekt urzędującego prezydenta, natomiast widzi potrzebę jego przeprowadzenia po dołączeniu własnych pytań.

Oceniła, że ważną kwestią, która ma być poddana pod głosowanie obywateli jest sposób finansowania partii. Kopacz zaapelowała do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło, by powiedzieli, czy są za ich finansowaniem z budżetu państwa. Dodała, że w Sejmie nie udało się doprowadzić do zniesienia takiego finansowania. – Myśmy składali projekty ustaw. Nigdy nie znaleźliśmy wsparcia opozycji w tej sprawie. Chcemy, aby partie nie były finansowane z budżetu państwa. Ale chcę znać odpowiedź oponentów w tej sprawie – podkreśliła premier.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Komorowskiego, 6 września Polacy będą odpowiadać na pytania o: wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, finansowanie partii politycznych z budżetu państwa oraz o wprowadzenie zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

źródło:
Zobacz więcej