Wyjazdy w niebezpieczne rejony na własne ryzyko. „Każdy jest wolnym człowiekiem, ale…”

Państwo nie może formalnie zakazać wyjazdów w niebezpieczne rejony świata – mówił w programie „Woronicza 17” w TVP Info minister Andrzej Halicki (PO), apelując jednocześnie do turystów o rozwagę. – Każdy jest wolnym człowiekiem, ale niech nie oczekuje, jeśli jedzie świadomie w ryzykowny region, że wszyscy będą się nim nagle zajmowali – powiedział Adam Struzik (PSL).

„My mogliśmy się schować, a tam na plaży nie było dokąd uciec”

– Jak usłyszałam, co się stało, to zrobiło mi się słabo i nogi mi się ugięły. Nie wyobrażam sobie, co czuli ci ludzie na plaży. My mieliśmy jakieś...

zobacz więcej

Z Tunezji wracają polscy turyści, ewakuowani po piątkowym zamachu, w którym na plaży w Susie zginęło 39 osób. Biura turystyczne odwołują wyjazdy do tego kraju.

– Nikt w Polsce nie może nikomu zakazać wyjazdu nigdzie, ani też nie można zakazać organizatorom turystyki organizowania pobytu gdziekolwiek – mówiła w programie „Minęła 20” w TVP Info Marzena Zarzycka z Polskiej Izby Turystyki. – Czy należy dać się sterroryzować i zastraszyć? Każda podróż jest ryzykiem – powiedziała.

iPolak ostrzeże polskich podróżnych. MSZ uruchomiło specjalną aplikację na telefony

Informacje niezbędne dla osób udających się za granicę, ostrzeżenia dla podróżujących i adresy najbliższych placówek dyplomatycznych m.in. takie...

zobacz więcej

Zachęcanie turystów nie jest roztropne

W ocenie Andrzeja Halickiego (PO), takie zachęcanie turystów do podróży w niebezpieczne miejsca „nie jest roztropne”. – Jest aktualizowana na stronie MSZ i mapa, i ostrzeżenia, i bardzo szczegółowe informacje na temat poszczególnych krajów. Warto te informacje analizować – powiedział.

– Dla podejmującego decyzję o wyjeździe ważne jest, żeby przeanalizować miejsce do którego zmierza. Sytuacja wymaga takiej bardzo roztropnej analizy. Formalnie takiego zakazu nałożyć nie można, ale rozsądek musi dominować – podkreślił Halicki.

– Widać że terroryzm o podłożu islamskim rozwija się. Wracając do problemu – jechać, czy nie jechać: każdy jest wolnym człowiekiem, ale niech nie oczekuje, jeśli jedzie świadomie w taki ryzykowny region, że wszyscy będą się nim nagle zajmowali – powiedział Adam Struzik (PSL).

Można przewidzieć pogodę, ale nie zamach

W ocenie Jerzego Wenderlicha (SLD), „pogodę można przewidzieć, bo są prognozy, a zamachu terrorystycznego – nie; więc mówienie o mniej czy bardziej bezpiecznych kierunkach to jest takie pisanie palcem na wodzie”.

Mariusz Błaszczak (PiS) podkreślił, że dziś najważniejsze jest, żeby „polskie służby były przygotowane, by zapewnić bezpieczeństwo w Polsce, ale też bezpieczeństwo Polakom, którzy wyjechali za granicę do krajów, gdzie jest duże zagrożenie”. Zwrócił uwagę, że sama tylko informacja na stronie internetowej to za mało.

Państwo powinno ostrzegać bardziej wyraźnie

– Każdy człowiek ma wolną wolę i ma rozum. Kto szuka śmierci, szybciej ją znajduje. Jak jest ryzyko, to kto ma za to odpowiadać? Państwo nie ma prawa straszyć, ale ma obowiązek ostrzegać – powiedział Tadeusz Cymański (Solidarna Polska) i przyznał rację Mariuszowi Błaszczakowi, że powinno ostrzegać bardziej wyraźnie.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej