RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosja: Ukraina nie ma prawa do Krymu

Według rosyjskiej prokuratury Ukraina nie ma prawa do Krymu (fot. arch.PAP/ITAR-TASS)
Według rosyjskiej prokuratury Ukraina nie ma prawa do Krymu (fot. arch.PAP/ITAR-TASS)

Prokuratura Generalna Rosji uznała, że Ukraina nie ma praw do Krymu. Według rosyjskich ekspertów, Nikita Chruszczow przekazując w 1954 roku półwysep Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej naruszył nie tylko konstytucję Związku Radzieckiego, ale również ustawę zasadniczą Rosyjskiej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Radzieckiej.

Krym już rosyjski; Putin: tam bije nasze serce

Historyczne referendum na Krymie odbyło się zgodnie ze wszystkimi zasadami. Mieszkańcy Krymu zdecydowali o połączeniu się z Rosją – tak rozpoczął...

zobacz więcej

Wniosek o zbadanie tej sprawy skierował do Prokuratury Generalnej deputowany „Sprawiedliwej Rosji” Siergiej Mironow. W odpowiedzi przygotowano dokument, który – według agencji Interfax – zdecydowanie uznaje decyzję z 1954 roku za niezgodną z prawem. W dokumencie można przeczytać, że Rada Najwyższa Republiki Rosyjskiej nie miała pełnomocnictw do przekazywania wchodzących w jej skład terytoriów innej sojuszniczej republice.

Aneksja Krymu

Ten argument rosyjskie władze wykorzystywały już wielokrotnie, aby uzasadnić aneksję Krymu. Jednak – jak przypominają międzynarodowi eksperci – po rozpadzie ZSRR Rosja nie zgłaszała pretensji terytorialnych wobec Ukrainy, a w wielu dokumentach potwierdzała jej status graniczny. W marcu ubiegłego roku rosyjscy żołnierze wkroczyli na półwysep, zajmując obiekty państwowe i wojskowe bazy. Pod lufami karabinów odbyło się referendum, na którego podstawie Rosja anektowała Krym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej