Prestiżowe wyróżnienie. Polscy twórcy zaproszeni do Amerykańskiej Akademii Filmowej, zadecydują o Oscarach

Paweł Pawlikowski podczas ceremonii rozdania Oscarów (fot. EPA/PAP/Ian West)

Ryszard Lenczewski, Paweł Pawlikowski i Łukasz Żal – twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy” – zostali zaproszeni do Amerykańskiej Akademii Filmowej. To oznacza, że Polacy będą m.in. współdecydować o tym, kto otrzyma Oscara. Amerykańska Akademia zaprosiła w sumie 322 nowych członków. W jej skład wchodzi ponad 6 tysięcy osób związanych zawodowo z filmem.

Mamy to! „Ida” wraca do Polski z Oscarem

zobacz więcej

Ryszard Lenczewski, który jest wykładowcą łódzkiej filmówki, mówi, że o tym prestiżowym wyróżnieniu dowiedział się w dość nietypowych okolicznościach. – Wczoraj czytałem notatkę na temat jednego z obejrzanych przeze mnie filmów. Wtedy otrzymałem wiadomość od jednego ze studentów z gratulacjami oraz z linkiem do strony Akademii. I tak się właśnie o tym dowiedziałem – mówi.

Nowe obowiązki

Poza Lenczewskim do Amerykańskiej Akademii Filmowej dołączą także reżyser „Idy” Paweł Pawlikowski i operator Łukasz Żal. Na swoim koncie na Twitterze, Akademia powitała wszystkich nowych członków.Czekają na nich teraz nowe obowiązki. Ryszard Lenczewski wyjaśnia, że w praktyce wygląda to tak, że członkowie Akademii co roku otrzymują płyty oraz linki do filmów, które muszą następnie obejrzeć i ocenić. – Oczywiście warto też od czasu do czasu pojechać do Stanów Zjednoczonych i uczestniczyć w oficjalnych spotkaniach – dodaje.

Amerykańska Akademia Filmowa założona 11 maja 1927 r. to honorowa organizacja zawodowa zajmująca się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej. W jej skład wchodzi ponad 6 tysięcy osób związanych zawodowo z filmem. Akademia znana jest na całym świecie przede wszystkim poprzez doroczne uroczystości wręczania Oscarów – Nagród Akademii Filmowej. Przyznaje również Studencką Nagrodę Akademii Filmowej.

Akademia co roku zaprasza nowych członków. Zaproszeni mogą odmówić wstąpienia do tego grona, ale zdarza się to bardzo rzadko.

źródło:
Zobacz więcej