SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków, polskie lasy. Szydło chce większego referendum

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaproponowała, aby wrześniowe referendum rozszerzyć o kolejne pytania dotyczące: obniżenia wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego 6-latków oraz przyszłości polskich lasów. Wniosek w tej sprawie ma pojawić się na początku przyszłego tygodnia. – PiS nie popierał referendum zaproponowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, więc teraz taka zmiana frontu brzmi mało wiarygodnie – tak premier Ewa Kopacz skomentowała propozycję Szydło.

Kukiz: nasz ustrój pozwala zdrajcom na sprzedaż Polski obcemu kapitałowi. Czas to zmienić

– Problemem Polski jest ustrój, który umożliwia sprzedaż kraju obcemu kapitałowi, naszym priorytetem jest zmiana ordynacji wyborczej, której możemy...

zobacz więcej

Pytana o propozycję Szydło premier Kopacz nawiązała do stanowiska PiS podczas senackiej debaty nad wnioskiem prezydenta Komorowskiego ws referendum.

– W Senacie, gdzie oni (PiS) mają swoich senatorów, nie głosowali za referendum. Tylko jeden senator PiS-u był obecny podczas głosowania nad referendum. Nie wiem skąd taka nagle zamiana frontu – powiedziała Kopacz na sobotniej konferencji prasowej w Słupsku.

Dodała, że gdy „ktoś tak od ściany do ściany: nie chce referendum, wycofuje swoich senatorów, nie daje wsparcia politycznego i akceptacji dla takiej formy dialogu z obywatelami, nagle proponuje nowe referendum, to brzmi trochę mało wiarygodnie”. Ale – dodała Kopacz – każdy w Polsce ma prawo zgłaszać swoje pomysły.

Polacy wypowiedzą się ws. wieku emerytalnego?

Podczas sobotniej wizyty w Bełchatowie Szydło przekonywała, że jej propozycja ma duże szanse na realizację. – Zgłaszam dziś propozycję, i na początku przyszłego tygodnia taki wniosek zostanie złożony, żeby postawić dodatkowe pytania o to, czy Polacy mają mieć obniżony wiek emerytalny, czy dzieci 6-letnie powinny pójść do szkoły i co z polskimi lasami. I te pytania postawię – powiedziała Szydło.

– Zapewne usłyszycie państwo, że się nie da, że nie można. A ja mówię, że się da i że można – dodała wiceszefowa PiS.

6 września odbędzie się referendum, w którym Polacy – zgodnie z inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego – odpowiadać mają na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

źródło:

Zobacz więcej