RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Będzie podatek dla najbogatszych? PiS walczy o lewicowy elektorat

PiS chce wprowadzić wyższy podatek dla najbogatszych  (fot. arch. PAP/ITAR-TASS/Aleksander Saverkin)
PiS chce wprowadzić wyższy podatek dla najbogatszych (fot. arch. PAP/ITAR-TASS/Aleksander Saverkin)

39 proc. ma wynieść nowa stawka podatku od dochodów osobistych najbogatszych. Zdaniem „Gazety Wyborczej” obecnie toczą się negocjacje między PiS, Solidarną Polską i Polską Razem w sprawie wprowadzenia trzeciej stawki PIT.

Szczurek: kwota wolna od podatku to tępy instrument

– Kwota wolna od podatku jest tępym instrumentem, to znaczy drogim i niekoniecznie przekładającym się na efekty społeczne i poprawę systemu...

zobacz więcej

Nowa stawka obejmowałaby tylko najbogatszych podatników, takich których roczne dochody przekraczają 400 tys. zł. Tak wysoka stawka to wyraźny zwrot w kierunku lewicowego elektoratu, który od dawna postuluje, żeby wzorem Francji najbogatsi oddawali państwu największą część swoich zarobków.

Symboliczny zysk

Zdaniem „Gazety Wyborczej” obecnie nie ma dokładnych danych jak wiele jest osób, których objęłaby planowana reforma. Dziennik szacuje, że może być ich kilkadziesiąt tysięcy. Dodatkowe zyski dla budżetu będą więc bardziej symboliczne.

Raczej w przypadku wygranej w jesiennych wyborach przez prawicową koalicję należy się spodziewać rozluźnienia polityki fiskalnej. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada bowiem zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 3 do 8 tys. zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej