RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kukiz: nasz ustrój pozwala zdrajcom na sprzedaż Polski obcemu kapitałowi. Czas to zmienić

– Problemem Polski jest ustrój, który umożliwia sprzedaż kraju obcemu kapitałowi, naszym priorytetem jest zmiana ordynacji wyborczej, której możemy dokonać w referendum – powiedział podczas spotkania zwolenników Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w Lubinie (Dolnośląskie) Paweł Kukiz.

Kukiz o jednomandatowych okręgach wyborczych: to już jest walka na śmierć i życie

– Już od 10 lat walczę o JOW-y (Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – red.), natomiast cztery ostatnie lata to już jest walka na śmierć i życie – mówił...

zobacz więcej

– Nie będziemy rozmawiać dziś o ruchu, porozmawiamy o nim, kiedy będziemy mocni i skonsolidowani i kiedy przekroczymy próg referendalny, który zobliguje władzę do uznania głosowania – mówił Kukiz. Dodał, że nie będzie ogłaszał programu wyborczego, bo „to największe kłamstwo wyborcze". – My będziemy wskazywać problemy i drogi do ich rozwiązania. Podstawowym problemem jest ustrój, który umożliwia zdrajcom sprzedaż Polski obcemu kapitałowi – mówił Kukiz.

Stwierdził, że ustroju nie da się zmienić bez zmiany ordynacji wyborczej do Sejmu. – Musimy być cierpliwi (...) Musimy zadbać o to, by jak najwięcej ludzi poszło do urn referendalnych. To jest priorytet. Kiedy odsuniemy od władzy, tych którzy sprzedali Polskę, będziemy mogli napisać nową konstytucje – powiedział Kukiz.

Muzyk i polityk zapowiedział, że do września chce się skoncentrować na zachęcaniu Polaków do wzięcia udziału w referendum dotyczącym JOW-ów. W lipcu ma zamiar rozpocząć objazd po Polsce.

Trzy pytania w referendum

W referendum 6 września Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

Jak podkreślił Kukiz, sobotnie spotkanie z „bojownikami o JOW” nie jest konwencją założycielską ruchu, czy dyskusją nad programem wyborczym jego ugrupowania. Natomiast ma być też podziękowaniem dla ludzi zaangażowanych w prezydencką kampanię wyborczą Pawła Kukiza.

Organizatorzy zaprosili środowiska związane z samorządami oraz przedstawicieli Polonii. Imprezę ma zakończyć wieczorny koncert grupy Kukiz i Piersi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej