Bał się go Jelcyn, konkurował z Putinem. Zmarł Jewgienij Primakow, były premier Rosji

Primakow był jedną z kluczowych postaci rosyjskiej polityki lat 90. (fot. Getty/Handout)

W wieku 86 lat zmarł Jewgienij Primakow, jedna z najważniejszych postaci rosyjskiej polityki lat 90. Był m.in. ministrem spraw zagranicznych, premierem i szefem wywiadu. W 1999 roku konkurował z Putinem po schedę po Jelcynie, ale ostatecznie wycofał się z walki o fotel prezydencki.

O śmierci Primakowa poinformowała agencja Interfaks, powołując się na wnuka zmarłego. Były premier od dawna chorował. Primakow zaczynał karierę w latach 60. jako ekonomista. Do polityki wszedł wraz z ekipą Michaiła Gorbaczowa.

Po puczu Janajewa w 1991 r. poparł Jelcyna. Później został szefem Służby Wywiadu Zagranicznego, którą kierował przez kolejne pięć lat. W 1996 roku objął stanowisko szefa rosyjskiej dyplomacji, by po trzech latach zostać szefem rządu. Okres jego władzy przypadł na burzliwe czasy wojny w byłej Jugosławii i walki o schedę po Jelcynie.

Kagiebista na Kremlu od A do Z, czyli „alfabet Putina”. Mija 15 lat władzy Władimira Władimirowicza

Trzy wojny, wprowadzenie reżimu biurokratyczno-autorytarnego, nazwanego przez Kreml „demokracją suwerenną” i wyeliminowanie przeciwników...

zobacz więcej

Do legendy przeszedł słynny „odwrót Primakowa” – gdy w marcu 1999 roku premier leciał na spotkanie do Stanów Zjednoczonych, NATO właśnie rozpoczynało bombardowania serbskich pozycji na Bałkanach. Primakow postanowił zawrócić samolot nad oceanem.

Walka o Kreml

W 1999 roku Jelcyn zdecydował o dymisji rządu swojego współpracownika. Oficjalnie powodem była nieudolność gabinetu w sprawach gospodarczych, ale prawdopodobnie prawdziwym powodem były rozgrywki na Kremlu i obawa przed wzrostem popularności premiera. Duże znaczenie miało także nagłe zainteresowanie prokuratorów rodziną Jelcyna - to właśnie Primakow prawdopodobnie stał za tą akcją.

W 1999 roku Primakow przez krótki okres był nawet konkurentem Władimira Putina do prezydenckiego fotela. Ostatecznie jednak ustąpił byłemu szefowie KGB i został jego doradcą. Po 2001 roku Primakow kierował pracami Rosyjskiej Izby Handlu i Przemysłu.

źródło:
Zobacz więcej