RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kontrowersyjny lot. „Abortion Drone” dostarczy do Polski pigułki poronne z Niemiec

„Abortion drone” przetransportuje do Polski paczki z pigułkami poronnym (fot. womenonwaves.org)
„Abortion drone” przetransportuje do Polski paczki z pigułkami poronnym (fot. womenonwaves.org)

Dron jeszcze nie wystartował, ale jego misja już wzbudza wiele kontrowersji – mowa o „Abortion Drone”, który 27 czerwca przetransportuje paczki z pigułkami poronnymi z Frankfurtu nad Odrą w Niemczech do Polski.

Aborcja na życzenie. Ekipa „Wiadomości” na tropie handlarzy tabletkami poronnymi

Nielegalna sprzedaż tabletek wywołujących sztuczne poronienie kwitnie. Ich sprzedawcy zalecają, by lek, który normalnie służy do zupełnie czego...

zobacz więcej

Przelot drona to element kampanii prowadzonej przez organizację Women on Waves we współpracy z berlińską grupą wsparcia dla Polek, organizacją Feminoteka oraz Porozumieniem Kobiet 8 Marca – inicjatywą feministyczną walczącą o prawa kobiet.

Maszyna wystartuje 27 czerwca o godz. 11 z Frankfurtu nad Odrą i poleci do przygranicznych Słubic.

Jak podkreślają organizatorki przedsięwzięcia, „Abortion Drone waży mniej niż 5 kg, nie będzie wykorzystywany do celów komercyjnych, a podczas lotu pozostanie w zasięgu wzroku pilota oraz nie będzie leciał w kontrolowanej przestrzeni powietrznej, co czyni lot legalny w świetle polskiego i niemieckiego prawa”.

Posłowie zakażą aborcji? Kontrowersyjny projekt trafi do Sejmu. Inicjatorem prof. Chazan

Kolejny, bardziej restrykcyjny projekt ustawy ws. aborcji już w lipcu najprawdopodobniej trafi do Sejmu. Inicjatorem projektu obywatelskiego jest...

zobacz więcej

Aborcja prawem czy przywilejem?

Niemcy liczące ok. 80 mln mieszkańców, to kraj o najniższym wskaźniku aborcyjnym. Według danych w 2014 roku wykonano w tym kraju 99,700 aborcji. W Polsce, przy 38 mln mieszkańców, oficjalna liczba zabiegów to 744. Zakładając, że wskaźnik aborcji w Polsce jest tak samo niski jak w Niemczech, oznacza to co najmniej 48,000 nielegalnych aborcji rocznie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w krajach, w których aborcja jest prawnie ograniczona lub niedostępna, bezpieczny zabieg staje się przywilejem bogatych, a mniej zamożne kobiety muszą uciekać się do korzystania z usług wykonywanych przez osoby niewykwalifikowane, co zagrażać może ich zdrowiu, a nawet życiu.

Ponadto badania naukowe udowodniły, że aborcja medyczna może być samodzielnie wykonywana przez kobiety w ich domach, bez nadzoru pracowników służby zdrowia. Zabieg – wykonywany za pomocą pigułek poronnych – miałby mieć taki sam wpływ na zdrowie kobiety, jak samoistne poronienie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej