RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W chwili narodzin ważył zaledwie 390 g, dziś opuścił szpital. Maleńki Ksawery – wielki sukces polskiej neonatologii

390 gramów ważył najmniejszy uratowany wcześniak w historii polskiej neonatologii. Ksawery urodził się w pod koniec stycznia tego roku w 25. tygodniu ciąży. W poniedziałek wraz z rodzicami opuścił Oddział Neonatologiczny Szpitala Ujastek w Krakowie.

Eli urodził się bez nosa. Przypadek jeden na 197 milionów

Timothy Eli Thompson urodził się w marcu jako jedyne takie dziecko na 197 milionów urodzeń. Chłopiec choruje na bardzo rzadką chorobę – arhinię,...

zobacz więcej

Kiedy przyszedł na świat, za duży był dla niego nawet sprzęt do ratowania wcześniaków. Mama, Ewelina Ziemba–Solak, opowiada, że powtarzała zaintubowanemu maluchowi, że jest silny, dzielny i że w niego wierzy. Chłopiec spędził na oddziale neonatologicznym 148 dób. W chwili wypisania do domu ważył 3310 gramów. Lekarze oceniają jego stan jako bardzo dobry.

Ksawery urodził się pod koniec stycznia jako bliźniak. Jego siostra, z wagą urodzeniową 569 g, żyła 29 dni. Noworodek posiadał cechy skrajnego wcześniactwa, m.in. zarośnięte szpary powiekowe. – Był światełkiem, kiedy musieliśmy powiedzieć rodzicom, że jego siostra odchodzi – mówi o najmniejszym uratowanym pacjencie dr Beata Rzepecka–Węglarz, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Ujastek.

Ordynator wyjaśniła, że chłopiec przez 60 dni był wentylowany mechanicznie, a następnie jego oddech był wspomagany. – Noworodka konsultowaliśmy m.in. kardiologicznie, okulistycznie, neurologopedycznie, chirurgicznie – dodała.

Wielki sukces polskiej neonatologii

Według krakowskich lekarzy przypadek Ksawerego jest wielkim sukcesem polskiej neonatologii – to wcześniak o najniższej wadze, którego dotąd udało się utrzymać przy życiu i uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia. Chłopiec przeszedł specjalną kurację lekami przyspieszającymi dojrzewanie organizmu. Podawano mu sterydy, kofeinę i szereg innych substancji przyspieszających rozwój i wzmacniających układ oddechowy.

Uratowny wcześniak

zobacz więcej

Jak podkreślają neonatolodzy, dzieci przychodzące na świat przed 37. tygodniem ciąży bywają obciążone powikłaniami wcześniactwa, od okulistycznych i neurologicznych po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznaje za wcześniaki dzieci, które urodziły pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Odsetek wcześniaków, które przyszły na świat przed 28. tygodniem ciąży i miały ekstremalnie niską masę ciała – poniżej 1000 g – nie przekracza w Polsce 0,5 proc. Ponad 5 proc. niedojrzałych noworodków ma masę ciała od 1000 do 1500 g (rodzą się zwykle przed 32. tygodniem ciąży).

Najwięcej jest tzw. dużych wcześniaków, czyli dzieci, które przyszły na świat w 33. tygodniu ciąży lub później (ale przed 37. tygodniem), i mają masę ciała przekraczającą 1500 g.

źródło:

Zobacz więcej