RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Andrzej Duda zamieszka w Pałacu Prezydenckim. Złote wanny zostaną? Zdecyduje Pierwsza Dama

Co z pozłacanymi wannami? Zdecyduje teraz pierwsza dama Agata Duda (fot. prezydent.pl)
Co z pozłacanymi wannami? Zdecyduje teraz pierwsza dama Agata Duda (fot. prezydent.pl)

Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu stanie się na najbliższe lata domem prezydenta Andrzeja Dudy – dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info. Gmach, a głównie jego drugie piętro, czeka teraz spory remont, bo prezydent Bronisław Komorowski zamienił prywatne pomieszczenia poprzedników w biuro. Co z pozłacanymi wannami? Zdecyduje teraz pierwsza dama Agata Duda.

To tam wypoczywają prezydenci. Zobacz rezydencje głowy państwa

Oprócz Belwederu i Pałacu Prezydenckiego, głowa państwa ma do dyspozycji inne ośrodki – najczęściej usytuowane w malowniczych miejscach, z dala od...

zobacz więcej

– Oficjalnych informacji ani dat na razie nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że prezydent elekt zamieszka w Pałacu Prezydenckim – mówi jeden z współpracowników Andrzeja Dudy. Obecnie prezydent elekt zajmuje Pałac Przeździeckich przy ul. Foksal 3. Na razie przy Krakowskim Przedmieściu nie zamieszka córka prezydenta Dudy, która studiuje w Krakowie.

Andrzej Duda nie powinien mięć większych problemów z odnalezieniem się w nowym domu. Było to jego miejsce pracy, kiedy był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Niepodległościowa tradycja Belwederu


Przez ostatnie pięć lat to Belweder był prywatnym mieszkaniem prezydenta RP, bo prezydent Komorowski w ten sposób chciał uczcić tradycję niepodległościową Polski. A to właśnie pałac przy ul. Belwederskiej był siedzibą Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego. Potem stal się siedzibą prezydentów, by po przewrocie majowym znowu przyjąć Piłsudskiego.

Po 1989 roku mieszkał tutaj Wojciech Jaruzelski i przez pierwsze lata urzędowania także prezydent Lech Wałęsa.

Umywalki w kształcie muszli i pozłacane wanny

Ale w 1994 roku Wałęsa przeprowadził się do Pałacu Namiestnikowskiego, zwanego później Pałacem Prezydenckim. Remontem pomieszczeń prywatnych znajdujących się na całym drugim piętrze zajęła się pierwsza dama Danuta Wałęsa, która odcisnęła tam swoje piętno. W łazienkach zamontowano umywalki w kształcie muszli i pozłacane wanny.

Niedługo pierwsza para mogła jednak cieszyć się tymi luksusami, bo zaledwie rok. Lech Wałęsa nie został wybrany na drugą kadencję. A do Pałacu Prezydenckiego wprowadzili się państwo Kwaśniewscy. Zanim jednak do tego doszło, przeprowadzono generalny remont. Złocone wanny pozostały.

Wałęsa nowemu prezydentowi ręki nie podał przez 10 lat. Kwaśniewski przyjął Kaczyńskich. A jak będzie tym razem?

W poniedziałek czeka nas spotkanie Bronisława Komorowskiego z Andrzejem Dudą i ich małżonkami. Urzędujący prezydent zaprosił prezydenta elekta do...

zobacz więcej

Salonik kominkowy, ogród zimowy i biblioteka

Stworzono salonik kominkowy i ogród zimowy oraz bibliotekę, o której wyposażeniu zdecydował sam prezydent Kwaśniewski. I choć wszyscy mieszkańcy starali się, przystosować pomieszczenia i zasiedlić na własną modłę zarówno Kwaśniewski, jak i Wałęsa podkreślali chłód i samotność, którą uzmysławiał im olbrzymi gmach Pałacu.

Kiedy w Pałacu w 2005 roku zamieszkał prezydent Kaczyński z żoną zdecydowano się na lifting, ale żadnych istotnych zmian już nie wprowadzono. Wśród współpracowników krążą opowieści o wizytach ich wnuczki, która wnosiła wiele życia w gmaszysko i przypałacowe ogrody, po których jeździła na rowerku. Dosyć swobodnie po gmachu poruszały się także psy prezydenckie. Na jednym ze zdjęć, do którego pozuje para prezydencka widać psa, schodzącego po schodach.

Noce na łóżku polowym


Po katastrofie smoleńskiej i tym, co potem działo się przy Krakowskim Przedmieściu, prezydent Komorowski podkreślając, że nie śpieszy się do hektarów pałacowych, zajął pomieszczenia w Belwederze, gdzie wcześniej przez większą szczęść swojej kadencji mieszkał Lech Wałęsa. Chwalił dobrą energię, ciepło i bliskość parku. Narzekał jednak na hałas od ulicy, który utrudniał mu spokojny sen. Miał wówczas szukać spokoju i ciszy z na ustawionym w łazience łóżku polowym.

Komorowscy do Belwederu zabrali część swoich mebli. Zamieszkało z nimi dwoje dzieci. Pałac choć mniejszy i bardziej przytulny – jak twierdził Wałęsa – wyposażony jest w basen. Na jego terenie znajduje się także kort tenisowy wybudowany za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego.

Przebudowa biur

Obecnie, ponieważ pałac przy Krakowskim Przedmieściu nadal pozostaje głównym miejscem pracy głowy państwa, część prywatnych wcześniej pomieszczeń na drugim piętrze przebudowano na pomieszczenia biurowe. Tutaj prezydent przyjmuje także gości i zagraniczne delegacje.

Dlatego przeprowadzka państwa Dudów najprawdopodobniej zostanie poprzedzona solidnym remontem, który przystosuje pokoje do zamieszkania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej