RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zdjęcie, które stało się symbolem walki transplantologa”. Prof. Zembala o Relidze, godności pacjenta i słynnej fotografii

Z pewnością można uznać, że to jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii polskiej medycyny - Zbigniew Religa czuwający przy pacjencie po przeszczepie serca w Zabrzu. Niezwykłą historię fotografii opowiedział Krzysztofowi Ziemcowi prof. Marian Zembala, który razem z Religą był pionierem polskiej transplantologii. Zobacz rozmowę o godności pacjenta, znieczulicy społecznej i etyce lekarskiej. Wywiad został nagrany przed powołaniem prof. Zembali na stanowisko ministra zdrowia.

- Zaczynaliśmy w ciasnym Zabrzu, które było tylko przekształconą poradnią – tak początki szpitala w Zabrzu wspomina prof. Zembala. Jak podkreśla, dla niego szczególnie ważny był stosunek do pacjenta. – Trzeba powiedzieć mu, że może zadawać pytania. Nie opłaca się być niedobrym szpitalem – mówi. Podkreśla też, że nigdy nie można odbierać pacjentowi nadziei i mówić, że „nic się nie da zrobić”.

teraz odtwarzane
Prof. Zembala o początkach kliniki w Zabrzu

- Nie zrzucam ciężaru codziennego dnia na żonę - mówi prof. Zembala. - Gdy wracam do domu, rozmawiamy o rodzinie: co słychać u dzieci, wnuków - dodaje. Ale, jak zaznacza, zawsze interesuje się pacjentem i pamięta wszystkich, których uratował. A także tych, których uratować się nie da.

Zdaniem prof. Zembali, jeśli w domu ma się harmonię, to ciężka praca nie ma znaczenia.

teraz odtwarzane
Jak lekarz radzi sobie ze śmiercią?

źródło:
Zobacz więcej