RAPORT

Kampania 2020

Płód w trumnie biskupa. Zaskakujące odkrycie podczas tomografii szczątków z XVII wieku

Zwłoki Pedera Winstrupa od dziesięcioleci budzą zainteresowanie świata nauki (fot. YouTube/Lund University)

Niecodzienne odkrycie w głównym ośrodku akademickim Skandynawii. Naukowcy znaleźli w trumnie ze szczątkami XVII-wiecznego biskupa Lund kilkumiesięczny płód nienarodzonego dziecka. Leżał ukryty w fałdach szat duchownego, pod jego stopami. Mały szkielet został wykryty podczas skanowania zawartości trumny tomografem.

W hrubieszowskim muzeum zrekonstruowano twarz prehistorycznego wojownika

Rekonstrukcję twarzy człowieka z II tysiąclecia p.n.e. będzie można zobaczyć na wystawie „Wojownik i Księżniczka”, która zostanie otwarta 25...

zobacz więcej

Zwłoki Pedera Winstrupa, zasłużonego dla miasta duchownego, współzałożyciela słynnego szwedzkiego uniwersytetu, od dziesięcioleci budzą zainteresowanie świata nauki.

Najlepiej zachowane spośród XVII–wiecznych zwłok

Z nieznanych przyczyn jego szczątki zachowały się w doskonałym stanie. Uległy naturalnej mumifikacji, dzięki czemu rysy zmarłego przed 336 laty, w wieku 74 lat biskupa wciąż przypominają te z portretów wykonanych za jego życia.

Czekał na to ponad 500 lat. Ryszard III spoczął po królewsku w Leicester

Do dziś jest ostatnim angielskim monarchą, który poległ w bitwie. Szczątki zmarłego w XV wieku króla Anglii Ryszarda III, odnalezione w 2012 roku...

zobacz więcej

Duchowny został pochowany w miejscowej katedrze. Mały szkielet został odkryty na dnie trumny. Prawdopodobnie ktoś wykorzystał fakt, że z całym ceremoniałem chowane są szczątki biskupa, żeby w ten sam sposób pożegnać być może pochodzący z niezalegalizowanego związku płód nienarodzonego dziecka, któremu nie przysługiwało prawo pochówku w święconej ziemi. Jak oceniają badacze, płód był w piątym lub szóstym miesiącu rozwoju.

Naukowcy nie wykluczają jednak, że obie zmarłe osoby były krewnymi. Pobrano próbki do badań DNA. Po ich zakończeniu pozostałości obu ciał ponownie zostaną pochowane razem.

źródło:
Zobacz więcej