Czerpali z głazów kosmiczną energię. Tysiące zawitały do Stonehenge na letnie przesilenie

Przy Stonehenge zebrało się około 23 tys. osób (fot. PAP/EPA/GERRY PENNY)

Około 23 tys. druidów, pogan, hippisów, nomadów oraz zwykłych turystów i ciekawskich spędziło noc przy prehistorycznym kamiennym kręgu Stonehenge w południowej Anglii. Uczcili w ten sposób letnie przesilenie słońca.

Najlepsze zdjęcie ze Stonehenge? Buzz Aldrin zachęca: ruszcie tyłek na Marsa

Był jednym z dwóch pierwszych astronautów, którzy w 1969 roku odbyli spacer po Księżycu. 85-letni Buzz Aldrin obecnie wykorzystuje swoje kosmiczne...

zobacz więcej

Kulminacyjnym momentem całonocnego czuwania był wschód słońca. Pierwsze promienie zebrani obejrzeli o godzinie 4.52 czasu brytyjskiego. Zapoczątkowały one wiele celtyckich i druidycznych rytuałów.

Nauka nie ułatwia poganom życia

Wprawdzie nie da się potwierdzić, że do takich samych obrządków dochodziło w czasach rzymskich oraz wcześniejszych, ponieważ nie zachowało się żadne źródło opisujące tamte ceremonie ani ich znaczenie. Współczesnym druidom i poganom, to jednak nie przeszkadza.

Wiele osób gładziło prehistoryczne głazy licząc na przypływ kosmicznej energii. W tym przypadku również nauka nie gwarantuje skuteczności rytuałów, ponieważ nie udało się ustalić czy budowniczym Stonehenge przyświecały jakieś zamysły astronomiczne.

W ostatnich dekadach jest widoczny wzrost zainteresowania kulturą starożytnych Celtów. Od lat 70. organizuje się czczenie letniego przesilenia przy Stonehenge. Nie spodobało się to archeologom obawiającym się, że kamienny krąg padnie ofiarą wandalizmu.

Druidzi bili się z policją

Naukowcom udało się w 1985 roku uzyskać sądowy zakaz zbliżania do Stonehenge. To jednak doprowadziło do corocznych zamieszek druidów z policją. Naczelny brytyjski druid King Arthur Pendragon regularnie trafiał na komisariat.

W końcu władze dały za wygraną. W 2000 roku komendant miejscowej policji wysłał nawet do Pendragona e-mail z podziękowaniami za spokojne obchody. Dodał żartobliwie, że „zawiedziony był tylko mój szef aresztu, który czekał już na pana ze śniadaniem”.

Ostatnio świętowanie w Stonehenge letniego przesilenia staje się w mniejszym stopniu wydarzeniem religijnym, a w większym kulturalnym i turystycznym.

źródło:
Zobacz więcej