Szpica ćwiczyła w Świętoszowie. Dwa tysiące żołnierzy z 9 państw na pierwszych manewrach w Polsce

Śmigłowce szturmowe Mi-24, kompania czołgów Leopard 2A, 56 ton amunicji, ponad 440 pojazdów i ponad 100 kontenerów sprzętu – na poligonie Żagań-Świętoszów odbył się pokaz, który był częścią pierwszych ćwiczeń tzw. szpicy NATO. – Mamy okazję na własne oczy zobaczyć, jak działa NATO – powiedział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak.

Ćwiczących żołnierzy obserwowali m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, ministrowie obrony z Holandii, Norwegii i Niemiec oraz głównodowodzący sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove.

W Świętoszowie dzieje się historia

– Dzisiaj w Świętoszowie w Polsce dzieje się historia. Mamy okazje na własne oczy zobaczyć, jak działa NATO – powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO. – To, że szpica działa, napawa nas optymizmem co do szczytu NATO w Warszawie. Postaramy się, by był to szczyt przełomu.

– Polska odgrywa bardzo ważną rolę w ramach Sojuszu – podkreślił Jens Stoltenberg. Jak mówił, siła Sojuszu polega na tym, że choć jest partnerstwem wielu krajów, działa jako jedność.

teraz odtwarzane
Siemoniak: w Świętoszowie dzieje się historia

Polscy żołnierze podczas ćwiczeń stracili amfibię. Transporter już wydobyty z wody

W czasie natowskich manewrów Baltops zatonęła amfibia PTS. W środę żołnierze ćwiczyli desant na plażę w Ustce. W czasie powrotu na okręt wóz...

zobacz więcej

Komandosi, piechota, artyleria

Podczas pokazu zostało zaprezentowane pełne spektrum możliwości „szpicy”. Scenariusz przewidywał, że działania rozpoczną komandosi z Polski, Holandii i Litwy wspierani przez samoloty bojowe. Następnie do akcji wkroczyły lekka piechota z Czech i Holandii, którą przetransportowały amerykańskie śmigłowce. Było też można zobaczyć działania jednostek artylerii i ewakuacji rannych.

W końcu na poligonie pojawiły się jednostki zmechanizowane z Norwegii i Niemiec – głównie bojowe wozy piechoty i kilka czołgów, które zostały wsparte przez polskie śmigłowce szturmowe Mi-24. Na końcu do akcji wkroczyła polska kompania czołgów Leopard 2A4.

W ćwiczeniach bierze udział ok. 2,1 tys. żołnierzy

W ćwiczeniach „Noble Jump” (Szlachetny skok) bierze udział ok. 2,1 tys. żołnierzy z dziewięciu państw. Prawie wszyscy uczestniczą w czwartkowym pokazie.

Jak poinformowali przedstawiciele NATO, ćwiczący żołnierze przywieźli ze sobą 56 ton amunicji, ponad 440 pojazdów i ponad 100 kontenerów. Do Żagania dotarło 9 pociągów, 30 konwojów drogowych i 17 samolotów.

Marines szykują się do desantu na Ustkę. Płynie z nimi reporter TVP Info

zobacz więcej

Pierwszy poligonowy sprawdzian „szpicy”

„Noble Jump” to pierwszy poligonowy sprawdzian dla Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), określanych często „szpicą”. Sprawdzeniu – po raz pierwszy – podlegają jednostki zabezpieczające przyjęcie sił NATO (ang. NATO Force Integration Units, NFIU). Są to utworzone w tym roku zespoły łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, a w razie konieczności mające ułatwić przyjęcie „szpicy” Sojuszu na terytorium danego państwa.

Manewry odbywają się w Polsce pod dowództwem 1. Niemiecko-Holenderskiego Korpusu. Rozpoczęły się 9 czerwca i potrwają do piątku.

Seria ćwiczeń NATO w Europie

„Noble Jump” jest częścią serii ćwiczeń, które NATO prowadzi w czerwcu w Europie pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield” (Sojusznicza Tarcza). Wśród nich są jeszcze „Saber Strike-15” na poligonach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii; ćwiczenia „Baltops” na południowym Bałtyku oraz w Polsce, Niemczech i Szwecji, a także ćwiczenia Sił Odpowiedzi NATO pk. „Trident Joust”, głównie w Rumunii. Łącznie w „Allied Shield” weźmie udział ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.

NATO podkreśla, że wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę. Zintensyfikowanie ćwiczeń wielonarodowych jest realizacją postanowień z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport.

źródło:

Zobacz więcej