Skradziony 22 lata temu autoportret Kossaka trafił do muzeum. Płótno znaleziono na bazarze

Cenny autoportret z 1924 roku kupił na jednym z warszawskich bazarów nieświadomy miłośnik sztuki. Za dzieło zapłacił kilka tysięcy złotych. Na obrazie poznał się jednak rzeczoznawca, który wycenił go na 50 tys. zł. Dzieło trafiło już do bydgoskiego muzeum.

Obrazy Malczewskiego i Witkacego odzyskane

zobacz więcej

O cennym znalezisku, które zostało wykradzione ponad 20 lat temu, policjantów poinformował bydgoski rzeczoznawca i biegły sądowy z zakresu badań dzieł sztuki. Przyniósł go do niego mężczyzna, który za kilka tysięcy kupił obraz na bazarze w Warszawie, a teraz chciał wycenić. Kiedy zaskoczony rzeczoznawca poinformował go, że najprawdopodobniej kupił słynny autoportret Wojciecha Kossaka z 1924 r., mężczyzna zdecydował się zostawić płótno, a w zamian otrzymał oświadczenie, że obraz wróci do właściciela.

– Zdaniem biegłego autoportret Kossaka wart jest około 50 tysięcy złotych – wyjaśnia portalowi nadkomisarz Maciej Daszkiewicz z bydgoskiej komendy wojewódzkiej.

Nieznany obraz Leonarda odnaleziony po wiekach. W bankowym sejfie w Szwajcarii

Włoska policja skonfiskowała w Szwajcarii nielegalnie wywieziony tam obraz, najprawdopodobniej pędzla Leonarda da Vinci. Wartość dzieła trudno...

zobacz więcej

Zginęło 13 dzieł, a śledztwo umorzono

Obraz zaginął ponad 20 lat temu. Do włamania i kradzieży doszło w czerwcu 1993 roku w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Wtedy nieznani dotąd sprawcy zabrali 13 obrazów, głównie Wojciecha i Juliusza Kossaków. Wśród nich znalazł się autoportret Wojciecha Kossaka z 1924 r. Wtedy udało się odzyskać tylko jedno z dzieł, a śledztwo zostało umorzone.

Sprawa w rękach kryminalnych

Teraz sprawą zajmują się ponownie kryminalni z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy, którzy mają wyjaśnić okoliczności w jakich autoportret trafił w ręce konesera sztuki. Jeśli jego autentyczność potwierdzą specjalistyczne badania, będzie to już piąty odzyskany po kradzieży obraz z kolekcji muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.

Autoportret trafił już do Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

źródło:
Zobacz więcej