RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy żołnierze podczas ćwiczeń stracili amfibię. Transporter już wydobyty z wody

W czasie natowskich manewrów Baltops zatonęła amfibia PTS. W środę żołnierze ćwiczyli desant na plażę w Ustce. W czasie powrotu na okręt maszyna zaczęła tonąć. Załoga zdążyła się ewakuować, nikomu nic się nie stało. Transporter został po południu wydobyty. W manewrach ogółem wzięło udział ok. 600 żołnierzy i cztery okręty.

Marines szykują się do desantu na Ustkę. Płynie z nimi reporter TVP Info

zobacz więcej

Podczas symulowanego desantu PTS dowiózł żołnierzy na plażę, potem załoga próbowała wrócić na okręt, z którego się desantowała. Ok. 100 metrów od brzegu do amfibii zaczęła wdzierać się woda. Załodze udało się wyjść z amfibii, ale maszyna poszła na dno.

Jak podkreślają wojskowi, podobne incydenty to nic wyjątkowego w czasie dużych ćwiczeń. – Dwaj żołnierze, którzy byli na pokładzie, nie mają nawet zadrapania, a operacja wyciągania amfibii z dna już trwa – powiedział przed południem w rozmowie z tvp.info mjr Michał Romańczuk z biura prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po południu rzecznik prasowy dowództwa generalnego ppłk Artur Goławski poinformował, że pojazd został już wyciągnięty na brzeg przy pomocy lin i wozu zabezpieczenia technicznego WZT-2. – Manewry były kontynuowane bez przeszkód – dodał Goławski. Teraz, jak zapowiada wojsko, przyczyny zatonięcia transportera określi komisja.

Dlaczego sprzęt sobie nie poradził? – Jak twierdzą specjaliści, ten transporter świetnie nadaje się do działań na śródlądziu, ale źle radzi sobie na morzu – tłumaczy reporter TVP Info Paweł Szot, który przygląda się ćwiczeniom Baltops. PTS nie jest w pełni przystosowany do prowadzenia podobnych operacji, więc fale łatwo go podtopiły.

Sprawdzona konstrukcja

PTS to skrót od pławajuszczij transportior sriednij, czyli średni transporter pływający. Amfibia powstała w latach 60. w Związku Sowieckim, a Polska armia używa obecnie zmodernizowanych wersji PTS. Na wodzie może transportować ładunek o masie nawet 10 ton.

W trwających od zeszłego tygodnia manewrach Baltops bierze udział w sumie 5,6 tys. żołnierzy z kilkunastu państw NATO. W środę ćwiczony jest desant na plażę w Ustce - ok. 700 żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwecji starają się wedrzeć na polskie wybrzeże i zdobyć stojące tam budynki. To ostatnie ćwiczenia w ramach Baltops.

teraz odtwarzane
Marines szykują się do desantu na Ustkę

źródło:
Zobacz więcej