RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biedroń zakazał występu cyrku w Słupsku. „Nowe standardy przestrzegania praw zwierząt”

Cyrk Arena nie zostanie wpuszczony do Słupska – zadecydował prezydent miasta Robert Biedroń. Decyzja ma wynikać z troski o przestrzeganie praw zwierząt – tłumaczy magistrat. O sprawie donosi portal radiogdansk.pl.

Cyrkowe akrobacje w wykonaniu... kotów!

Tylko w Ameryce. Koci cyrk przyciąga tłumy miłośników czworonogów i cyrkowych sztuczek. Podczas przedstawienia można zobaczyć nie tylko piękne...

zobacz więcej

To nie pierwszy raz, kiedy Cyrk Arena chciał dać swoje występy w Słupsku. W tym celu usiłowano wynająć teren w tamtejszym Parku Kultury i Wypoczynku – miasto nie wydało jednak zgody.

Magistrat wyjaśnił, że chodzi o dobro zwierząt i nowe standardy przestrzegania ich praw – dlatego wydano odmowną decyzję.

Według portalu radiogdansk.pl, wątpliwości Roberta Biedronia budzi m.in, tresura zwierząt. Fakt posiadania wielu certyfikatów i zezwoleń na występy w Polsce zdawał się nie mieć znaczenia. Nie jest tajemnicą, że Robert Biedroń nie należy do zwolenników podobnych widowisk. Polityk brał wcześniej udział w różnego rodzaju akcjach zwracających uwagę na konieczność przestrzegania praw zwierząt.

W widowiskach cyrku biorą udział m.in. lamy, osły, lwy, psy, nutrie i kucyki.

Jedna osoba nie powinna o tym decydować

Czekamy na wyjaśnienie

– To nie jest zasadna decyzja. Czekamy cały czas na wyjaśnienie – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info właściciel cyrku Mirosław Złotorowicz. – Mamy wszelkie zgody, nasze zwierzęta są pod stałą kontrolą Inspekcji Weterynaryjnej, co najmniej raz w miesiącu. Zwierzętom nie dzieje się krzywda. To widać po samych zwierzętach, nie uciekają , nie gryzą, nie kopią – dodaje Złotorowicz.

Dyrektor cyrku uważa, że to mieszkańcy powinni podjąć decyzję w kwestii występów. – Jedna osoba nie powinna o tym decydować – ocenił.

Cyrk Arena istnieje od ośmiu lat. Do tej pory odwiedzał Słupsk już siedmiokrotnie.

Dlaczego urząd mówi nie

– Tresowanie zwierząt budzi wątpliwości Urzędu Miejskiego co do przestrzegania praw zwierząt i ich dobrostanu, dlatego też dołączamy do miast wprowadzających nowe standardy w tej kwestii – mówi Karolina Chalecka, kierownik słupskiego Referatu Komunikacji Społecznej i Mediów. – Jeżeli chodzi o prawa zwierząt Urząd Miejski podejmuje także inne działania, w tym m.in. nie organizuje pokazów sztucznych ogni, zależy nam także na podnoszeniu standardów w słupskim schronisku dla zwierząt. Cały czas mówimy oczywiście o terenie, który jest własnością miasta i którym miasto ma prawo dysponować. Cyrk Arena może więc bez przeszkód wydzierżawić w Słupsku teren od prywatnego właściciela.

źródło:
Zobacz więcej