RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kardiochirurg, samorządowiec i wioślarz. Kim są nowi ministrowie w rządzie Kopacz

Prof. Marian Zembala – kardiochirug, Andrzej Czerwiński – poseł PO, były prezydent Nowego Sącza i Adam Korol, mistrz olimpijski z Pekinu, były wioślarz – to kandydaci na nowych ministrów: zdrowia, skarbu i sportu . Przedstawiła ich w poniedziałek premier Ewa Kopacz.

Nowi ministrowie w rządzie, Kidawa-Błońska kandydatką PO na marszałka Sejmu

Prof. Marian Zembala pokieruje resortem zdrowia, Andrzej Czerwiński ministerstwem skarbu państwa, a Adam Korol ministerstwem sportu – poinformowała...

zobacz więcej

– Każda z tych osób (...) wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi – podkreśliła premier, prezentując nazwiska nowych ministrów.

Prof. Marian Zembala to znany kardiochirurg i transplantolog, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, uczeń prof. Zbigniewa Religi. Zembala jest konsultantem krajowym ds. kardiochirurgii. Jest także radnym PO w sejmiku woj. śląskiego. W wyborach prezydenckich poparł Bronisława Komorowskiego. Zdaniem Zembali jednym z priorytetów w systemie ochrony zdrowia powinno być sprawne poprawianie koszyka świadczeń gwarantowanych.

Andrzej Czerwiński, kandydat na ministra skarbu jest posłem, przewodniczy komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, zasiada też w komisjach gospodarki i infrastruktury. Jest członkiem także zespołu ds. energetyki, zespołu sportowego oraz grupy ds. przestrzeni kosmicznej.

Jak napisano na stronie internetowej posła, głównym efektem prac gremiów, w których dotąd zasiadał, „jest szereg kluczowych zmian zmierzających do stworzenia w Polsce konkurencyjnego rynku energii”. „Należą do nich ustawa o obowiązku sprzedaży energii na giełdach energii oraz ustawa o efektywności energetycznej. Obecnie Andrzej Czerwiński przewodzi pracom nad tzw. trójpakiem, czyli ustawą Prawo Energetyczne dotyczące elektroenergetyki i ciepłownictwa, Prawo Gazowe oraz ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii” – napisano. Czerwiński wcześniej był prezydentem Nowego Sącza, radnym, prowadził też własną firmę. Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem.

Adam Korol jest byłym wioślarzem, czterokrotnym mistrzem świata, mistrzem olimpijskim z Pekinu, związanym ze sportem od 13. roku życia. Karierę zakończył w lipcu 2013 roku. Poświęcił się biegom długodystansowym i triathlonowi. W dorobku ma już starty w maratonie. – Uwielbiam bieganie, a frajdę sprawiają mi coraz dłuższe dystanse – mówi o swojej pasji. – Wydaje mi się, że spokój i opanowanie to dwie cechy, które najlepiej opisują moją osobę – dodaje.

teraz odtwarzane
Ewa Kopacz o nowych ministrach

Duma z pakietu onkologicznego. Arłukowicz podsumowuje swoje dokonania

zobacz więcej

Szef komisji ds. specsłużb, b. wiceprezydent Zawiercia, lekarka weterynarii

Marek Biernacki – poseł PO, obecny przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych – będzie sekretarzem stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych. W rządzie Tuska Biernacki był ministrem sprawiedliwości. Pełnił tę funkcję ponad rok. W latach 1999-2001 był szefem MSWiA. Jest posłem III, V, VI i VII kadencji. Jako minister sprawiedliwości zaproponował zmianę przepisów, której celem była lepsza ochrona świadków i pokrzywdzonych przed poznaniem ich szczegółowych danych przez osoby podejrzane w postępowaniach prokuratorskich. Ministrem SWiA był w rządzie Jerzego Buzka. Jako jego główne osiągnięcia wymieniano powołanie policyjnego Centralnego Biura Śledczego oraz rozbicie przez policję gangu pruszkowskiego, którego główni bossowie zostali aresztowani, a następnie skazani.

Budka: Kopacz otworzyła drogę do odwołania Seremeta. Prokuratura: sprawozdanie nie dotyczy bieżących wydarzeń

– Decyzja premier Ewy Kopacz o odrzuceniu sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. otwiera możliwość odwołania go przed upływem kadencji,...

zobacz więcej

Anna Ewa Nemś zostanie sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. – Działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk, b. wiceprezydent Zawiercia, posłanka na Sejm VII kadencji, absolwentka wydziału handlu zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie – mówiła o kandydatce Kopacz.

Sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska zostanie Dorota Niedziela. – Absolwentka wydziału medycyny weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, lekarka weterynarii, od początku kadencji aktywny członek komisji ochrony środowiska, aktywna na forum europejskim, osoba, która zaznaczyła swoją obecność i merytoryką i zaangażowaniem ws. ochrony klimatu – wymieniała premier.

„Niemądre rozmowy ludzi, którzy popili trochę alkoholu”. „Prąd z tej koalicji został wyłączony”

– My mówimy o sześciu osobach. Politycy–parlamentarzyści Platformy to jest 270 osób. Na dokładkę nie wszystkie z osób zwolnionych są...

zobacz więcej

Kopacz: będziemy zabiegali o wasze zaufanie

Kopacz na zakończenie spotkania z mediami zwróciła się do Polaków. – Chcę, byście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś tu, z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali – powiedział premier.

We wtorek o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski dokona zmian w składzie Rady Ministrów – poinformowała wcześniej szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska–Wieczorek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej