RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wyrok dla Kiszczaka już prawomocny. Dwa lata więzienia w zawieszeniu za stan wojenny

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący Czesława Kiszczaka w sprawie wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL w grudniu 1981 r. Sąd pierwszej instancji skazał byłego szefa MSW w 2012 roku na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

„Zbrodnie PRL pamiętamy”. Protest przed domem gen. Kiszczaka

Modlitwy, przemówienia, krzyż złożony ze zniczy i postulaty o surowe kary. W nocy z piątku na sobotę, w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego,...

zobacz więcej

89-letni dziś Kiszczak został oskarżony przez IPN o udział w „związku przestępczym o charakterze zbrojnym", który na najwyższych szczeblach władzy PRL przygotowywał stan wojenny. O kierownictwo grupy oskarżono gen. Wojciecha Jaruzelskiego (w 2011 r. sąd zawiesił jego sprawę z powodu złego stanu zdrowia – Jaruzelski zmarł w maju 2014 r.).

Rozpatrzenie apelacji stało się możliwe po tym, jak na początku maja sąd ostatecznie zdecydował, że stan zdrowia byłego szefa MSW pozwala mu na udział w procesie. Z powodu złego stanu zdrowia Kiszczak nie był w stanie przyjść do sądu. Obecnie przebywa w stołecznym szpitalu MSW na oddziale nefrologii.

Skazany, ale nie popełnił zbrodni przeciwko ludzkości

Czesław Kiszczak został w 2012 roku skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu za udział w „związku przestępczym o charakterze zbrojnym”, który przygotowywał stan wojenny. W 2013 roku, ze względu na stan zdrowia oskarżonego, sąd zawiesił badanie apelacji. Decyzja o wznowieniu procesu zapadła w maju po wydaniu opinii przez lekarzy. Uznali oni, że stan zdrowia podsądnego uniemożliwia proces odwoławczy, lecz „tylko utrudnia" - dlatego proces podjęto.

Obrońca mec. Grzegorz Majewski wnosił, aby sąd apelacyjny uniewinnił Kiszczaka, umorzył sprawę lub też zwrócił ją sądowi I instancji. Pion śledczy IPN, który nie składał apelacji, chciał utrzymania wyroku skazującego z 2012 r. – z dodaniem, że Kiszczak popełnił zbrodnię przeciwko ludzkości. W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uznał jednak czynu Kiszczaka za zbrodnię przeciw ludzkości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej