Kidawa-Błońska: w koalicji nie ma wojny, nie idziemy na noże z PSL

– Premier nie działa pod wpływem paniki, wszystkie jej decyzje są przemyślane – powiedziała w programie „Gość poranka” w TVP Info rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Zapewniła, że „w koalicji nie ma wojny”, a PSL wiedział o planowanych posunięciach Ewy Kopacz w reakcji na ujawnienie akt śledztwa ws. afery taśmowej. Kidawa-Błońska przyznała, że nazwiska nowych członków rządu poznamy jeszcze w poniedziałek ok. godz. 14.00. Natomiast na nazwisko nowego marszałka Sejmu będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia.

Bronisław Komorowski: zaprosiłem Kopacz i Piechocińskiego. Wyznaczę datę wyborów

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że zaprosił na poniedziałek premier i szefową PO Ewę Kopacz oraz wicepremiera, szefa PSL Janusza...

zobacz więcej

W poniedziałek w Belwederze odbędą się spotkania liderów partii koalicyjnych - Ewy Kopacz i Janusza Piechocińskiego - z prezydentem. Bronisław Komorowski tłumaczył w piątek, że chce wiedzieć, czy po ostatnich dymisjach w rządzie koalicja PO-PSL jest stabilna i czy może skutecznie dźwigać ciężar odpowiedzialności rządzenia.

Wcześniej w mediach pojawiały się doniesienia, że lider PSL nie wiedział o planowanych przez Kopacz dymisjach, a w koalicji rozgorzał konflikt. Jak pisała w zeszłym tygodniu „Rzeczpospolita”, o zmianach w rządzie nie był informowany nawet wicepremier Janusz Piechociński.

– Od czasów poprzedniego premiera Donalda Tuska w koalicji obowiązuje uzgodnienie, że szefowie obu partii podejmują „rozstrzygające decyzje” o obsadzie ministerstw im podlegających – tłumaczył.

Koalicyjne spotkanie w kancelarii premiera. W poniedziałek poznamy nowych ministrów?

Do spotkania koalicjantów w ścisłym gronie najważniejszych polityków PO i PSL doszło w piątek wieczorem w Kancelarii Premiera. Wszystko wskazuje na...

zobacz więcej

Nie słyszałam, żeby Piechociński i Kopacz byli na siebie wściekli

Rzeczniczka rządu zaprzecza tym doniesieniom. – Ta koalicja działa racjonalnie. Czasami są punkty sporne, ale zawsze z nich potrafiliśmy wyjść po porozumieniu. Nie słyszałam, żeby pan wicepremier Piechociński i pani Ewa Kopacz byli na siebie wściekli i prowadzili jakiejś nerwowe rozmowy – podkreśliła w TVP Info Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zapewniła, że koalicjant wiedział o zmianach w składzie Rady Ministrów. – Pani Ewa Kopacz powiadomiła Janusza Piechocińskiego. Wicepremier zresztą spodziewał się dymisji w rządzie – powiedziała. I dodała, że to premier odpowiada za skład swojego gabinetu.

– My się nie kłócimy, nie idziemy na noże z PSL – zapewniła rzeczniczka rządu. – A informacje o kłótniach, awanturach… życie polityczne wygląda lepiej, niż opisywane przez media – dodała.

Nowi ministrowie

Zapytana o propozycję ludowców, by to Józef Zych (PSL) został marszałkiem Sejmu, powiedziała jedynie: „są negocjacje, są rozmowy”.

– Dzisiaj jest spotkanie u Ewy Kopacz pana prezydenta Komorowskiego, potem spotkanie z Januszem Piechocińskim. Na razie poznamy nazwiska nowych ministrów, a w przyszłym tygodniu nazwisko nowego marszałka – powiedziała rzeczniczka.

Zapewniła, że wszystkie decyzje pani premier są „przemyślane i racjonalne” i nigdy nie widziała, by Ewa Kopacz „działała pod wpływem paniki”.

teraz odtwarzane
Kidawa-Błońska: papież Franciszek nie boi się trudnych rozmów

„Papież jest wiosną Kościoła”. Ewa Kopacz dała papieżowi Franciszkowi nietypowy podarunek

Sytuacja na Ukrainie, imigracja i Państwo Islamskie – to tematy rozmów premier Ewy Kopacz z papieżem Franciszkiem. Szefowa rządu powiedziała...

zobacz więcej

Kopacz rozmawiała z papieżem o in vitro

Zapytana, jak się czuła jako członek polskiej delegacji, przyjętej w piątek przez papieża Franciszka, podkreśliła, że było to dla niej wielkim przeżyciem.

– Emanuje z niego dobro, to bardzo mądry człowiek. Mam nadzieję, że on pokaże nowy wizerunek Kościoła i namówi Kościół do zmian, do wrócenia do osób najsłabszych, najbiedniejszych – powiedziała.

Odnosząc się do komentarzy prawicowych mediów, które podkreślały, że w składzie delegacji znalazły się osoby odpowiedzialne za przyjęcie konwencji antyprzemocowej i in vitro w Polsce, powiedziała, że „papież nie miał z tym problemu”.

Poinformowała, że Ewa Kopacz rozmawiała z papieżem o in vitro. – On się nie boi trudnych rozmów. (…) Papież rozumie, że są trudne problemy, które trzeba rozwiązywać – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej