RAPORT

Wojna na Ukrainie

Diamentowy Mikrofon dla Sławy Przybylskiej! Niezwykły koncert w Opolu z okazji 90-lecia Polskiego Radia

Legendarna gwiazda polskiej sceny muzycznej Sława Przybylska została uhonorowana Diamentowym Mikrofonem w ostatnim dniu 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Złote Mikrofony otrzymali Halina Kunicka, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, a Grand Prix festiwalu dostała Magda Umer. Okazją był specjalny niedzielny koncert „Muzyczna Biografia – 90 lat Polskiego Radia”, transmitowany przez Telewizję Polską.

Rodowicz, Kayah, Bartosiewicz... Plejada gwiazd podczas opolskiego finału

Koncert z okazji 90-lecia Polskiego Radia zakończy w niedzielę 52. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W jubileuszowej gali wystąpi plejada...

zobacz więcej

52. KFPP w Opolu przeszedł do historii. Niedzielny koncert poświęcono, obchodzonemu w tym roku, 90-leciu Polskiego Radia. Gospodarzem wieczoru był związany z radiową Trójką Artur Andrus. Publiczność bawiła się w rytm pamiętnych przebojów, wykonywanych przez największe gwiazdy. Nie zabrakło też licznych nagród.

Najważniejszą z nich, Diamentowy Mikrofon, otrzymała Sława Przybylska. Wręczając go artystce prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski mówił o prawie 60-letniej współpracy piosenkarki z publiczną polską radiofonią. Przypisał jej też autorstwo najpiękniejszych polskich piosenek, dzięki którym „artystka stała się autentycznym ambasadorem polskiej kultury”.

teraz odtwarzane
Sława Przybylska – „Pamiętasz była jesień”

– Dziękuję za tę nagrodę i życzę Polskiemu Radiu, by nieustannie rozwijało wyobraźnię słuchaczy, cieszyło pięknym słowem i muzyką oraz było przyjacielem ludzi – powiedziała Przybylska.

Cenna nagroda

Diamentowy Mikrofon to nagroda ustanowiona i przyznana po raz pierwszy 28 stycznia 1995 r. z okazji 70. polskiej radiofonii. Wśród jej dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Stefania Grodzieńska, Ksawery Jasieński, Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Bohdan Tomaszewski, Jerzy Waldorff, Maria Koterbska, Czesław Miłosz, Papież Jan Paweł II, Jan Nowak-Jeziorański, Włada Majewska, Zbigniew Zapasiewicz, Tadeusz Sznuk, Wojciech Młynarski, Irena Santor czy Danuta Szaflarska.

teraz odtwarzane
Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz – „Piosenki z których się żyje”

Michał Szpak wygrywa opolski koncert SuperPremier 2015!

Jego piosenka „Jesteś bohaterem” najbardziej wpadła w ucho telewidzom Telewizji Polskiej. Michał Szpak wygrał koncert SuperPremier 2015 podczas 52....

zobacz więcej

Wcześniej podczas opolskiego koncertu Honorowymi Złotymi Mikrofonami wyróżniono Halinę Kunicką, Alicję Majewską i Włodzimierza Korcza. Tę pierwszą doceniono za „ogromną muzykalność, mistrzostwo w interpretacji wykonywanych utworów i za piosenki, które wraz z artystką nuciła cała Polska”.

Wzruszona Kunicka, dziękując za nagrodę podkreślała, że jest wdzięczna m.in. za to, iż organizatorzy postanowili zapowiedzieć jej wejście na scenę odtworzeniem na ekranie zapowiedzi Lucjana Kydryńskiego, nieżyjącego męża piosenkarki. – Kiedy Lucjan był na tej estradzie, wielokrotnie na tym festiwalu i gdy prowadził swoje audycje przez wiele lat w radiu... „to były piękne dni” – mówiła.

teraz odtwarzane
Halina Kunicka – „Niech no tylko zakwitną jabłonie”

Alicję Majewską doceniono za „wielki głos o niepowtarzalnej barwie, bezbłędną i wspaniałą interpretację tekstów i wszystko to, co czyni artystkę jedną z największych osobowości polskiej estrady”. Z kolei Włodzimierzowi Korczowi dziękowano za „setki piosenek, których wiele weszło do kanonu naszego narodowego śpiewnika”.

Piosenkarka, po otrzymaniu nagrody, podziękowała Polskiemu Radiu za promowanie piosenek. – Najchętniej śpiewam utwory napisane przez Wojciecha Młynarskiego do muzyki Włodzimierza Korcza – dodała. – 40 lat musiałem czekać na to, żebyś to powiedziała publicznie – zażartował, odpowiadając na to wyznanie, Korcz.

teraz odtwarzane
Zbigniew Wodecki i Alicja Majewska – „Lubię wracać”

SuperJedynki 2015 rozdane! Perfect z dwiema statuetkami w Opolu!

zobacz więcej

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

Grand Prix 52. KFPP w Opolu otrzymała z kolei Magda Umer, piosenkarka, scenarzystka, wykonawczyni poezji śpiewanej, między innymi utworów Agnieszki Osieckiej.

teraz odtwarzane
Wręczenie Grand Prix

Podczas koncertu nie brakowało porywających występów gwiazd. Wielki duet polskiej piosenki Edyta Górniak i Mietek Szcześniak przypomniał swój wielki hit – „Dumkę na dwa serca”. Z kolei Zbigniew Wodecki zagrał na trąbce hejnał mariacki, a towarzyszyła mu orkiestra pod batutą Tomka Szymusia.

Andrzej Piaseczny zaprezentował dwa utwory – „O sobie samym” z repertuaru Roberta Gawlińskiego oraz swoje własne, m.in. „Prawie do nieba” w odświeżonej aranżacji. A zespół Sound’n’grace rozgrzał opolską publiczność utworami „Szklana pogoda”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Hifi Superstar” oraz „Biała armia”. Justyna Steczkowska połączyła zaś przebój zespołu Maanam „Boskie Buenos” z utworem z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego „Tak... tak... to ja”.

Edyta Bartosiewicz wróciła na opolską scenę, by zaśpiewać ulubione przez publiczność piosenki „Ostatni” i „Skłamałam”. Potem przyszedł czas na Artura Rojka i „Beksę”.

Wszystkie informacje związane z festiwalem można było śledzić na stronie festiwalopole.tvp.pl Tam też można obejrzeć retransmisje wszystkich koncertów oraz wywiady z gwiazdami tegorocznego festiwalu, które na opolskim rynku przeprowadzali Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk.

teraz odtwarzane
Justyna Steczkowska – „Grawitacja”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej